JAK SEDLÁCI U CHLUMCE? NEBO SNAD JEŠTĚ HÚŘE?

I když náš web nemůže a ani nechce konkurovat spřáteleným slávistickým webům, které disponují většími možnostmi plně postihnout aktuální dění, a tak se zaměřujeme na informace rázu historického, analytického, na ohlasy, na ostatní oddíly Slavie a v neposlední řadě i na aktivní a záslužnou činnost našich odboček, jsou chvíle, kdy musíme reagovat.

A takovou smutnou příležitostí je i 31.srpen 2011  a s ním související potupné vyřazení Slavie ze 3.kola národního poháru, Ondrášovka cupu, protože se tak stalo nikoliv po souhře nešťastných okolností, náhodnou brankou či po nadlidském úsilí papírově slabšího celku, který se vzepjal při prestižním duelu s některým ze slavných celků a přidal i trochu štěstíčka, ale po snůšce beznaděje a snad i podcenění. I takové případy se staly, stávají a jistě i stávat budou – v tom je kouzlo pohárových soutěží! Ale jen málokdy za podobných okolností!

Porážka 0:3 na hřišti divizního nováčka, tedy, jak se říkává, rozdílem třídy však již patří do jiného kruhu a právem se hovoří o ostudě, krachu, blamáži či potupě. Takováto prohra se soupeřem z nižší třídy patří snad k největším ostudám v celé bohaté historii Slavie! Vždyť ještě loni dělil oba celky rozdíl 4 soutěží – mezi I.ligou a krajským přeborem je přece ještě II.liga, ČFL a divize!!!

Vraťme se tedy raději k historii a srovnání faktů. Na začátku roku 1775 vypuklo v severovýchodních Čechách selské povstání, jehož hlavním ohniskem byla podkrkonošská Rtyně a chabě ozbrojení sedláci právem protestující proti nevolnictví a robotě táhli na Prahu. Na cestě však stál Chlumec nad Cidlinou a jeho zámek (v roce 1943 vypálený, ale nyní krásně obnovený), který chtěli ve dnech 23.-26.března 1775 vzít útokem. Boj však byl brzy ztracen, část vzbouřenců byla postřílena, jiní zahnáni do rybníka, stovky zajaty. A do českých rčení se pak nejlépe prosadilo úsloví „Dopadli jak sedláci u Chlumce“, které postupně nahradilo předchozí rčení „Dopadli jak Kec u Jankova“, reagující na stejně potupnou prohru císařské armády maršála Götze nedaleko Jankova u Benešova v roce 1645 za třicetileté války, která znamenala definitivní průlom Švédů…

31.srpna 2011 zamířila Slavia a četní její příznivci opět k Chlumci. Jeden čas se hovořilo, že hostitelé využijí pohostinnost hřiště ve 4 km vzdáleném Chlumci, ale nakonec se drželi dalšího úsloví „Všude dobře, doma nejlépe“. Převýšov je poslední zastávkou před Chlumcem na vlakové trati Praha – Hradec Králové (mnozí ještě pamatují zastávku jako Žíželice-Převýšov, která sloužila i blízkému městečku Žíželice, které až v pozdním středověku svým významem Chlumec předčil…). Prvoligové vybavení a zázemí slávistů rozhodně nebylo možno srovnávat s nuzným vybavením zoufalých sedláků při jejich pochodu na Chlumec. Přesto výsledek je totožný – „Jak sedláci u Chlumce!“

Tím rozhodně nechci snižovat úspěch, radost, nadšení a dalo by se říci i euforii nejen v této malé obci v povodí řeky Cidliny, kterou možná může mrzet jediné – vítěz tohoto duelu si vybojoval právo vyzvat vítěze ligového pohárového derby Liberec – Hradec. Pro východní Čechy bohužel se ani hradecká „Lízátka“ letos poháru nedočkají, ale kraj i okres se sídlem v Hradci Králové má důstojnou náhradu… Výhra 3:0 nad Slavií zde vstoupila do dějin!

Dobi