JWM – 149

Divná šifra? Na první pohled možná, ale zkusme doplnit několik indicií a budeme mít po vzoru kresleného detektiva Štiky brzy jasno. Vězme tedy, že pod písmeny se skrývá postava muže, který se v předminulém století narodil irským rodičům ve skotském Dumbartonu. Od práce v loděnicích odbíhal k fotbalu, až se definitivně na osm let převtělil do role útočníka glasgowského Celtiku.

Když jako dvaatřicetiletý definitivně věšel kopačky i zelenobílý dres na hřebík a těšil se na trenérskou dráhu, ještě netušil, že brzy, konkrétně od roku 1905, spojí svůj životní i fotbalový osud s dalekými Čechami.

A máme hádanku skoro vyluštěnu. Kdyby někdo ještě tápal, stačí dodat, že onen chlapík se na rekordních pětadvacet let pevně chopil kormidla fotbalového týmu pražské Slavie. Ano, tajemnou figurou je legendární John William Madden. Muž, který poprvé Čechům předvedl, v čem spočívá práce opravdového fotbalového trenéra.  Dosud neznámé trenérské metody, které z hřiště zasahovaly až třeba do kuchyně, tedy do způsobu stravovaní hráčů, doplňoval i účinnými – řečeno dnešní terminologií – fyzioterapeutickými postupy.

Obří Maddenův podíl na rozvoji slávistické i české kopané dnes už možná pod tíhou let trochu ztrácí ostré kontury. Není od věci si tedy připomenout, že v těchto dnech – přesněji 11. června 2014 – uběhlo 149 let od trenérova narození. Tím jsme rozkryli i numerickou část úvodní tajenky. A právě pod titulní šifrou proběhla k poctě velkého slávisty nenápadná pietně-pirátská akce. Vstupní dveře jednoho domu v letenské Dobrovského ulici ozdobila (asi jen nakrátko) kartička s připomínkou, že zde, nedaleko dřívějšího slávistického hřiště, žil slavný fotbalový mág.

Za rok uplyne od narození Johna Maddena rovných 150 let. Co s tím, zůstaneme tiše tajemní?

Vlastimil Váňa

[nggallery id=196]