Karel Effa – hodně červenobílý Karlíček

V historii slávistického fotbalu se nedá jeho jméno přehlédnout. Karel Effa – zakládající člen Odboru přátel Slavie. Muž, který Slavií žil a už jako tramp se sblížil na osadě Ztracenka se slávistickými internacionály Láďou Ženíškem a Pištou Čambalem. Slavii propagoval bez ustání a všude.

Signatář prvního Manifestu Odboru přátel spolu s řadou významných osobností vyjádřil jasnou podporu předsedovi klubu Ing. Jiřímu Vrbovi a jeho zástupci Jaroslavu Vykoupilovi při úsilí   o návrat původního a slavného názvu Slavia Praha s tím, že musí nastat renesance červenobílého fotbalu. Jaká ironie roku 1964! Odbor přátel de facto řídil (především finančně) fotbal při návratu do I. ligy a v televizi a biografech (jako „předfilm“) běžela sekvence k 70. výročí založení Spartaku Praha Sokolovo a Dynama Praha (vyrobeno 1963). Karel Effa na „staré Slavii“ na Letné musí podle scénáře zažehnout „hromničky“ za svůj kdysi slavný klub a nad ním ve větvích skřehotá párek havranů. Socialistická ironie. Bohudík byla už minulostí.

Karel Effa burcoval, úřadoval, pomáhal, mezi slávistickým národem měl všude otevřené dveře. Bývalý funkcionář a poté herecký bard Národního divadla Jan Pivec o něm vyprávěl: „Jak jsem viděl ve dveřích jeho skobu, bylo mi jasné, musíme něco pomoct.“ Mezi herci se Effovu velkému nosu skutečně říkalo „skoba“. Staří pamětníci si určitě vybaví zábavní rozhlasový pořad z května 1965. Střetli se tu v legraci velcí herečtí přátelé sparťan Josef Bek a slávista Karel Effa.

Bek si lebedil, protože Sparta vedla ligu o pět bodů a kráčela za titulem. Effa zase věřil: „Vrátíme se a právě teď.“ Na závěr pořadu měli oba vyslovit své přání. Bek nebyl sršatý a popřál „Karlíčkovi“ návrat Slavie do ligy, aby byla obnovena podle něho nesmrtelná rivalita obou S. Effa byl odbojnější a popřál svému příteli, „aby v tom příštím derby mistr dokázal s námi zachránit alespoň remízu“.Oba se nakonec srdečně zasmáli. Co nastalo v tom podzimním památném derby na Strahově? Na duel mistra (Sparta) a nováčka (Slavia) přišlo rekordních 50 105 platících! Slavia po gólech Píši a Veselého dvakrát vedla, aby Sparta až deset minut před koncem Pospíchalem vyrovnala na 2:2 …a byla ráda.

Odbor přátel viditelně „rozhýbal“ život v celé Slavii a agilní Karel Effa byl opravdu „u všeho“. Slávistické karnevaly se staly neuvěřitelným fenoménem. Dodnes nedostižným. Karlíčka ale pořád vábil trávník, hřiště. Zúčastňoval se i srazů internacionálů. A právě tady – s Milany Nedělou a Chladilem – rozhodli: založíme jedenáctku slávistických umělců! Měli k tomu oprávnění. Samotní uměli hrát velmi dobře. Jeden důkaz o Karlu Effovi. Když jela v létě 1970 jedenáctka fotbalových internacionálů odehrát na Rakovnicko benefici slavného brankáře Františka Pláničky (bylo mu už 66 let!), vyzvala, „aby si s nimi zahrál“ právě on. Představte si tu pýchu – výkop mělo vnitřní trio útoku Hemele – Bican – Effa!

A teď ta herecká slávistická jedenáctka. Sluší se připomenout, že dvě garnitury jejich „vlastních“ červenobílých dresů uhradili další dva významní členové Odboru přátel. Profesor Stanislav Libenský, slavný a celosvětově oceňovaný sklářský fenomén, a Tadeáš Šeřínský, uznávaný ředitel divadelních scén v Karlíně a Teplicích. Možná vůbec nejlepší sestava byla ta, co toho spolu odehrála v počátcích nejvíc. Chytal mladý Rudla Jelínek z Divadla na Vinohradech. Obrana „Dlouhý – Široký – Bystrozraký“ neboli Honza Skopeček z divadla v Libni, Milan Neděla a Karel Štědrý, oba    z Rokoka. V záloze rozehrávali Miloš Nesvadba z Národního a Sváťa Matyáš z Karlína. Na pravém křídle hrál mladičký Václav Postránecký, ještě zdaleka ne na prknech Národního. Vnitřní trio bylo stálé: Standa Procházka – legenda dechovky v úvazku Pražského kulturního střediska, Karel Effa – toho času Divadlo Na Fidlovačce, Milan Chladil – sólista orchestru Karla Vlacha, zaměstnavatel Hudební divadlo v Karlíně. Na levém křídle „Strýček“ Antonín Jedlička – Městská divadla pražská.
Přišli i další, mladší. Oskar Hák, televizní „sporťák“ Jarda Suchánek, Viktor Sodoma, Franta Ringo Čech, Jarda Hanzlík, Olda Skopal, rekvizitářem a úředníkem „všeho druhu“ byl nezapomenutelný Karel Hovorka starší z Vinohradského…

Zápasy se Spartou působily vždy jak magnet. Do sešívaného dresu kupříkladu přilákaly na chvilku i Miroslava Horníčka. Pořádaly se pravidelně alespoň jednou za dva roky a brzy se hrálo „na dva mančafty“, totiž mladí do 35 let a starší nad 35 let.

Když bylo „Karlíčkovi“ 55 let (květen 1977) hrála se Na Fidlovačce slavná Burianova taškařice C. a k. polní maršálek. On zářil v titulní roli. Jasná kasovní záležitost!Kus měl takový úspěch, že Fidlovačka přizvala k alternaci Effova velkého přítele z mládí (ovšem sparťana) Jardu Štercla. Na představení jezdily zájezdy ze širokého okolí a v repertoáru divadla vydrželo opravdu dlouho.

Nabízí se otázka, kdy se Karlíček objevil v dresu Slavie naposledy? To víme přesně. Říjen 1982, je mu už 60 let. Na Slavii v Edenu se fotbalem oslavuje 75 let Divadla na Vinohradech, přijde 10 000 diváků a vrcholem je hlavní zápas Odbor přátel Slavie vs. Divadlo na Vinohradech. Na schůzi vedení Odboru přátel padne návrh Ilji Prachaře a následuje rozhodnutí: musíme přizvat legendární trio útočníků Procházka – Effa – Chladil! A to se stalo. Všichni tři přišli a vyhřívali se na vlnách přízně a aplausu ochozů. Zápas řídil nejlepší tehdejší československý sudí Ing. Vojtěch Christov (v tom roce pískal i na mistrovství světa) a konečný výsledek přinesl smír 3:3. Po skončení utkání řekl Karel Effa do mikrofonu rozhlasového sportovního redaktora Karla Maliny jednoznačně: „Ano, dneska jsem zul slávistické kopačky opravdu naposledy.“

Vladimír Zápotocký, 2022

Zasmušilý Karel Effa na snímku z kroniky příbramských slávistů. Zrovna se jednalo o zrušení regionálních odboček přátel Slavie. 
Karel Effa na oslavě 60. narozenin dalšího velkého slávisty a sekretáře Odboru přátel Slavie „Papá“ Šulce. Když Šulc slavil sedmdesátku, nemohl u toho Karel chybět. Zrovna měl ale představení až na Šumavě. Řítil se tedy do Prahy, co mu automobil a tehdejší silnice dovolily. Prosvištěl vesnicí u Stříbra, když ho zastavila policejní hlídka. Místo pokuty nebo odebrání řidičského průkazu ale Karel Effa získal odznak vzorného řidiče! Policista byl totiž slávistou.
Na filmovém pásu se zachoval rozhovor dvou pravověrných slávistů. Karel Effa diskutuje s legendárním sportovním komentátorem Josefem Lauferem
Kapitáni „hereckých jedenáctek“ před derby 1973 na Spartě. Za sešívané Karel Effa, za Spartu režisér Oleg Reif z Divadla na Vinohradech. A gumotextilní kopačky, svědkyně doby.

One thought on “Karel Effa – hodně červenobílý Karlíček

  1. Pingback: Odhalení paměti desky Karla Effy – ODBOR PŘÁTEL SLAVIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..