Karolina Breitenmoser-Stransky, pravnučka Aloise Rašina

V sobotu 21. 4. 2018 proběhla krátká procházka po Novém Městě pražském a následně prohlídka stadionu v Edenu s Karolinou Breitenmoser-Stranskou, pravnučkou JUDr. Aloise Rašína.

Členové Odboru přátel, Slavie a Karolina Bretenmoser-Stranska

Alois Rašín byl velmi významnou postavou v období jak před založením samostatného československého státu tak i po jeho založení. Narodil se 18. října 1867 v Nechanicích v rodině pekaře a rolníka Františka Rašína. Který byl také poslancem Říšské rady.

V roce 1861 úspěšně dokončil studia na právnické fakultě Karlovy Univezity. Prakticky okamžitě se začal politicky angažovat a 14. února 1894 byl odsouzen k dvěma letům žaláře při procesu s tzv. Omladinou. V roce 1916 byl odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství, jen díky nástupu Karla I. na rakousko-uherský trůn a následné amnestii si nemusel odpykávat 10letý trest žaláře (trest smrti mu byl zmírněn). Alois Rašín si mohl požádat o amnestii dříve ale neučinil tak díky své povaze a přesvědčení.

JUDr. Alois Rašín

5. listopadu 1892 byl Alois Rašín zvolen předsedou literárně řečnického spolku Slavia.

12. září 1899 se oženil s Karlou Jánskou, sestrou Jana Jánského, pozdějšího objevitele krevních skupin. S Karlou prožil šťastné manželství a narodily se jim tři děti. Ladislav, Miroslav a Ludmila.

28. října 1918 Alois Rašín spolu s Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vávrem Šrobárem vyhlásili samostatný stát. Alois Rašín je autorem textu prvního zákona o zřízení samostatného státu. V letech 1918 a 1919 byl prvním ministrem financí v samostatném Československu. Tohoto postu se ujal také v letech 1922 a 1923 jako 7. ministr financí.

5. ledna 1923 ráno byl Alois Rašín u svého bydliště v Žitné ulici, střelen do zad devatenáctiletým anarchokomunistou Josefem Šoupalem. Dne 18. února 1923 Alois Rašín zemřel.

Ladislav Rašín (*22. 6. 1900 | +20. 3. 1945) byl stejně jako otec vystudovaný právník na fakultě Univerzity Karlovy a také politik. V období tzv. mnichovské krize byl jedním z odpůrců kapitulace. 13. prosince 1939 byl zatčen gestapem a v prosinci 1941 souzen v Berlíně. Byl odsouzen k trestu smrti ale po roce byl trest zmírněn na 15 let žaláře. Zemřel krátce před příchodem americké armády ve vězeňské nemocnici ve Frankfurtu nad Mohanem.

Jedna větev Rašínovi rodiny opustila Československo po tzv. Vítězném únoru roku 1948 a odešla do Uruguaye. Za nimi se poté vydala i manželka Karla Rašína Karla, která umřela v roce 1961 v Brazílii. Druhá větev rodiny  emigrovala v roce 1968 do Švýcarska.

Karolina Breitenmoser-Stranská

Karolina Breitenmoser-Stranská pečlivě střeží odkaz rodiny Rašínů a velmi často a hlavně ráda navštěvuje Prahu. Mluví perfektně česky a má tři děti. Vyprávěla nám mnoho zajímavostí z historie její rodiny a tedy i českého státu a my, díky tomu, můžeme složit pár dalších kousků mozaiky jménem Slavie Praha.

Je smutné jak se k jednomu z velkých mužů Československa zachovala historie. Po jeho smrti nedovolili uložit urnu ani Němci ani následně komunisté. Až po roce 1980 mohla být urna uložena do hrobu rodiny Plouharových na hřbitově v pražských Dejvicích. Nicméně nesmělo být na náhrobku uvedeno jeho jméno. Toho se rodina dočkala až po roce 1989. 

Je nadšená z akce Odboru přátel a Slavie, kdy v letošním výročí 100 let založení  Československa bude nejen její praděd, Alois Rašín při různých příležitostí připomínán.

Schůzky se zúčastnili Miroslav Pomikal, Martin Benda, David Ocetník, Miloslav Kilián, Petr Kužel a Tomáš Donner.

Sepsal David Ocetník (redakčně neupraveno)

4 thoughts on “Karolina Breitenmoser-Stransky, pravnučka Aloise Rašina

  1. lobel

    grosse salope putain sale pute qui a séduit mon mec et lui a fait craquer 30 000E pour se faire sauter dans des palaces.Le feu au cul .salope et fausse bourge.je t’emmerde et te déteste.

  2. Lobel

    Je te hais de toute ma vie tu es un démon pour moi tu as brisé ma vie et mon amour…tu ne sais pas comment tu as été si dévastatrice.Voilà le bilan de votre aventure.Je hais la Suisse que j’adoraIs,je hais saint tropez que j’aimais.Tu as pourri mon PARIS où je vis,la Côte d’Azur on en parle pas…Chère Karolina ta nuisance est terrible.Elle restera nuisible jusqu’à la fin de ma vie.Si tu le peux vis en paix ,moi ma vie est à moitié pourrie.Je te hais je te vomis disparais de mon horizon à jamais.

  3. Lobel

    Quel plaisir de dialoguer avec toi ma chère Karolîna j’a Enfin pu mettre une tête sur ton sale derrière !Et pouvoir te dire ce que je pense de toi. Ton grand père était un ho mon mari et tu t’es fait baiser dans des grands hôtels en suisse et en France.Tu n’est qu’une pauvre pute de luxe et pour ton anniversaire du 2 août 2011 ton dernier orgasme avec mon mari dans un hôtel de luxe à Paris que je ne connais pas je te souhaite un bon anniversaire salope et que tu en crèves parce que tu m’ as donné 7ans de malheur -j’a brisé un miroir à Tel Aviv le 31 décembre 2010 !Tu étais déjà la maîtresse de mon mari Jean Jacques Lobel.Ma chère Karolina quel incroyable hasard cette possibilité de parler avec toi et te dire encore une fois que je te hais jusqu’à la fin des temps.CETTE FEMME N’ES PAS DIGNE DE CES HONNEURS,C’ES UNE MAUVAISE PERSONNE QUI A BRISÉ MON COUPLE C’EST UNE SALOPE QUI SE FAIT BAISER DANS DES HÔTELS DE LUXE POUR BEAUCOUP D’ARGENT.C’EST UNE SALE PUTE.Je signe et je donne mon nom :Danièle Lobel et mon mari Jean Jacques Lobel qui a brisé notre couple. si tu veux me parler voici mon mail :lobel@wanadoo.fr.Bye Karolina vas te faire foutre avec ta belle gueule de bourgeoise…je te hais,je te hais salope.

Comments are closed.