Miloš Forman světoznámý umělec, vynikající člověk, velká slávista

Zveřejňujeme dovětek k článku o Miloši Formanovi, který bohužel zemřel 13. 4. 2018

Několik střípků ze vzpomínek na v pátek zesnulého Miloše Formana

            Úmrtí Miloše Formana zaznamenaly všechny světové agentury a shodly se, že v pátek 13.dubna 2018 (a pak, že takové datum nepřináší nic zlého, že je to jen pověra…) odešel vynikající člověk, jací se snad už ani nerodí. A slávisté právem dodávali, že zemřel i velký, celoživotní a věrný slávista! Připomeňme si několika střípky jeho život, přátele i rozsáhlé dílo, které snad nemá obdoby! Odešel totiž ne jen režisér, ale i příležitostný kameraman a herec!

pension Rut.
  • Miloš Forman se narodil 18.února 1932 v Čáslavi do rodiny místního vlasteneckého učitele Rudolfa Formana; teprve po válce se dověděl, že biologickým otcem byl zřejmě čáslavský architekt Otto Kohn. O tatínka Rudolfa však přišel poměrně brzy po vpádu nacistů – byl zatčen gestapem pro účast  v odboji a následně po něm přišel i o maminku, kterou udal místní hokynář Havránek. Oba rodiče zahynuli v koncentračním táboře. O malého Miloše se nejprve starali strýc s tetou z tatínkovy strany, později  pak rodina místního ředitele plynárny. Po válce byl vychováván v exkluzivním internátě v Poděbradech, kde se mimo jiné a již citované přátele setkal i se scénáristou s Ivanem Passerem.
  • Popisovat celou jeho uměleckou dráhu by vyžadovalo nesrovnatelně větší prostor, než je obvyklé na webových stránkách, a tak se soustřeďme jen na nejvýznamnější úspěchy. Mezi ně určitě patří film Amadeus s 8 Oscary z roku 1984 a další oskarový film Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975. Ani jeden z filmů si nedovolili posrpnoví normalizátoři u nás zcela zakázat, před kiny mezi Aší a Humenným se táhly dlouhé fronty zájemců, kteří, pokud uspěli, si pak ještě dlouho v mysli přehrávali jednotlivé scény v hlavě. Hlavně připomínku osobnosti nádherného člověka a geniálního skladatele W. A. Mozarta, který si Prahu zamiloval a dodnes se traduje jeho výrok „Moji Pražané mi rozumějí!“.  Podobně hodnoťme i výborně vybrané typy pacientů psychiatrické léčebny v „Kukaččím hnízdě“, způsobovaly až mrazení v zádech! Naopak film Goyovy příznaky z roku 2006, který se zaměřil na hrůzy každého válečného dne v okupovaných zemích, se s takovým ohlasem nesetkal. Lidé žel rádi zapomínají.
  • Miloš Forman totiž dovedl doslova vyhmátnout herce, kteří vlastním JÁ dotvářeli jednotlivé postavy v jeho dílech, ať už to byl Jack Nicholson v roli McMurphyho v Přeletu nebo nádherná postava Indiána v tomto díle, v Amadeovi to pak byl rozverně působící představitel hudebního génia W.A.Mozarta Tom Hulce nebo možná až příliš negativně vylíčený Antonio Salieri v podání F.Murraye Abrahama. Stejně tomu tak bylo i u dalších postav v těchto filmech, třeba výborně vybrané typy pacientů psychiatrické léčebny v „Kukaččím hnízdě“ způsobovaly až mrazení v zádech!
  • Miloš Forman byl třikrát ženatý. Nejprve v letech 1958-62 s Janou Brejchovou, poté v letech 1964-99 s Věrou Křesadlovou – výtvarnicí, herečkou a zpěvačkou a konečně od roku 1999 až do smrti to byla jeho třetí žena Martina. Pozoruhodností je i fakt, že obě poslední manželky mu přivedly na svět vždy jen chlapecká dvojčata!
  • Na své rané dětství vzpomínal Miloš Forman rád, zvláště na pobyty v penzionu na břehu Máchova jezera, který zakoupili a provozovali jeho rodiče. Zvláště maminka si tento líbezný kout na severu zamilovala, stejně jako K. H. Mácha, který u jezera pobýval šestkrát. I když se jedná o rybník, který r.1366 založil Karel IV., čeští obrozenci jej pojmenovávali po Máchovi již koncem 19. století, což místní Němci přijímali se zuřivostí. Za období I. republiky se „Mácháč“ stal významným cílem rekreantů a Formanovi byli se svým penzionem jedněmi z prvních ubytovatelů. Rádi sem zajížděli třeba bratři Čapkové. Z Lázeňského vrchu je nádherný pohled na jezero, Bezděz i protilehlý vrch Borný. A kousek odtud je i Jarmilina skála jedno z dějišť slavného Máje, který dodnes udivuje tou nádhernou češtinou z doby téměř před 200 lety! Možná i tip na prvomájový výlet, na den jara, květů a lásky jak bylo vždy v Čechách zvykem!
  • Žádná idylka však netrvá nikdy dlouho. Přišel Mnichov, ze Starých Splavů se stalo Thamühle a penziónu se zmocnili nacisti. Po válce se na čas vrátili potomci Formanů, ale Staré Splavy si vyhlédlo ROH pro tzv. „výběrovou“ rekreaci. Vozily je speciální přímé vlaky, kam se normální smrtelník nedostal a musel komplikovaně cestovat s přestupem v Bakově. Přitom rekreace byla skutečně „výběrová“, udřeného poldováka či horníka od Mostu nebo z Ostravy by člověk nepotkal, jen panděra papalášů, kteří si libovali u „severočeského moře“. Až v roce 1991 byl penzion (dnes nese jménu Rut)  vrácen v restituci a v plné parádě se jej ujal prasynovec Miloše Formana Adam Procházka.
  • Miloš Forman byl umělcem snad všech možných a nemožných žánrů. Ještě třeba v ČSSR nadmíru zaujaly jeho filmy Štěňata, Černý Petr, Kdyby ty muziky nebyly,Lásky jedné plavovlásky či Dobře placená procházka. A určitě vrcholem, rovněž hodným k přemýšlení, byl film Hoří, má panenko!, který do morku kosti odhaluje některé rysy povahy, kterými se může „pyšnit“ řada Čechů. Ale asi zaujal především tu lepší část našeho národa, cizina by všechny nuance asi nepochopila.
  • Z americké tvorby ještě sluší připomenout filmy Valmont, muzikál Vlasy a nádherný a unikátní film se sportovní tématikou Viděno osmi, který ukazuje, že třeba olympijské klání zdaleka není jen pozlátkem kolem stupně vítězů a poodhaluje i zákulisí!!
  • Při návštěvách Prahy i později už jen získáváním informací od přátel přes oceán se stále zajímal o svou Slavii. Velký vliv na tlukot jeho slávistického srdíčka měli i jeho dvorní kameraman Miroslav Ondříček, mimo jiné předseda Odboru přátel na přelomu tisíciletí, jakož i dlouholetý funkcionář OP, producent a kamarád Jaroslav Solnička!

Příteli Miloši Formane, přijměte, prosím, od nás slávistů, kteří také sdílíme smutek celé umělecké veřejnosti, ještě i těmito vzpomínkami naši pokoru a dík, za to, že jste byl, co jste vytvořil  a jak jste žil! Čest Vaší památce!

Dobi (redakčně neupraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..