Tak jsme se po 8 letech dočkali titulu a po loňském „nakouknutí“ do Evropské ligy nás snad čeká úspěšnější působení v komplexu Ligy mistrů. A jistě jsem nebyl sám, kdo se do přehledu podíval, kdože se to letos „do Evropy“ probojoval a kdo může být naším soupeřem. Vždy to vyvolává příjemné vzpomínky, ale i různé úvahy. Bude to určitě i jiná diskuse než v minulých letech. V sobotu skončil minulý ročník LM jasným vítězstvím Realu Madrid nad Juventusem a každý jsme jistě vyslechli diskuse, kdo si co zasloužil více a kdo méně. Přiznám se, že jsem výhru přál Realu a snad si proti sobě nepoštvu příznivce Juventusu, kteří připomínají léta působení trenéra Čestmíra Vycpálka nebo hráče Pavla Nedvěda, popř. i bruselskou tragédii v roce 1985, kde řádění britských fanoušků stálo život mnoho příznivců „Staré dámy“! Ale Real vyhrál prvních pět ročníků PMEZ, předchůdce LM; zrovna v době, kdy jsem začal fotbalově „rozum bráti“ a od rozhlasu jsme se přestěhovali k televizní obrazovce. Opravdu nevím proč, ale Realu fandím i v soubojích s věčným rivalem Barcelonou. Možná je to ovlivněno i největším klubovým úspěchem československého fotbalu, kdy Slovan Bratislava vyhrál někdejší Pohár vítězů pohárů. Psal se rok 1969 a ta troška vlastenectví zachvátila celé Československo a snad každý si se slovanisty zazpíval modifikovanou, tehdy populární písničku: Otvárajte kasíno, Slovan ide na víno!“ Ale dost těchto úvah, žijeme a žijme letoškem, kdy se Slavia právem zařadila do neformálního klubu ligových mistrů!
Jistě každého potěší, že je zde s námi, hlavně díky J.W.Maddenovi i spřátelený Celtic Glasgou. Návštěva jeho sympatických příznivců u hrobu J.W.Maddena 1.dubna letošního roku byla zážitkem pro obě strany. Nezbývá si jen přát, aby se případný vzájemný zápas odehrál co nejpozději!
V osudí evropských soutěží, i když „jen“ v systému Evropské ligy budou i další tři kluby svázané se Slavií společnou historií. Připomínat srbskou Vojvodinu Novi Sad i chorvatský Hajduk Split by bylo nošením dříví do lesa a oba kluby stále a všude připomínají, co pro jejich vznik i další vývoj znamenalo přátelství se slávisty! Nelze opomenout ani třetí klub, budapešťské „Železáře“ – Vasas! V těžké době po roce 1969 sílil na Slavii tlak, aby i ona navázala družbu s některým klubů „přátel nejvěrnějších“! Bude se jezdit do Moskvy či až někam do Novosibirsku? Ne, vše dopadlo jinak. Slavia startovala v daném ročníku Středoevropského poháru a Budapešťané ji vyřadili. Ale slovo dalo slovo (zejména díky Lexovi Bokšayovi) a oboustranně požadovaná družba byla navázána. Ani Vasas nebyl jen fotbalovým klubem a kontakty se rozšířily i na další oddíly obou klubů. My jsme měli možnost poznat především jejich internacionály, kteří pravidelně jezdili na Memoriál Vlasty Kopeckého. Vše prakticky trvalo až do roku 1989! Všechny tyto 3 kluby skončily ve svých ligách na 3.místě a získaly tak vstupenku do letošní Evropy. Zvláště u Vasasu je to potěšitelné, v předchozích letech prožíval ještě hlubší krizi než Slavia!
S dalšími jmenovci se určitě letos nepotkáme. Na Bílé Rusi se hraje systémem jaro – podzim, do ligy se vrátila Slavia Mozyr, ale krčí se na 11.místě, stejně jako po skončení bulharské ligy Slavia Sofia. Ještě hůře je na tom Slavija Sarajevo, kterou najdeme až hluboko ve druhé polovině druhé ligy.
Zatímco do roku 1995 to bylo pro Slavii spíše paběrkování v evropských soutěžích, kromě pár let začátkem tohoto desetiletí byla Slavia pravidelnými účastníkem evropských soutěží. A jistě bude každého zajímat, s jakými soupeři se můžeme znovu utkat. Uveďme tak hlavně mistry svých lig. Je mezi nimi Anderlecht Brusel či Bešiktaš Istanbul, Malmö, Šachťor Doněck, Crvena Zvezda Beograd či Žilina. S některými se nám dařilo, k jiným však máme vzpomínky horší! Z dalších mistrů uveďme sešívaný Feyenoord, ale i Spartak Moskva, Real i Juventus, Razgrad, Chelsea či Monaco. Zajímavá situace nastala v SRN. Suverénem je opět Bayern, ale mezi něj a Dortmund se vklínil nováček RB Lipsko! Název saského klubu je také malou kuriozitou. RB je zkratka firmy Red Bull a že jde zde o snahu možná cosi ukrýt svědčí i krkolomný oficiální název – Rasenballsport, tedy „trávníkový míčový sport“…
V Chorvatsku skončila nadvláda záhřebského Dinama (mimo Záhřeb nepopulární Mamić tak se musel smířit s výraznou nadvládou přístavní Rijeky)! I v Rumunsku se suverén Steaua (se Slavií se utkal ve 2 ročnících, dokonce ve skupině LM) se musela sklonit před pístavním Vitorulem Konstanca. Naopak v Srbsku byl sympatičtější Partizan až druhý (snad by i nyní tehdejší tiskový mluvčí Kliment potvrdil, že pro jeho potřeby vyklidil jeden činovník svoji kancelář!), naopak na fanoušky CZ asi nejhůře vzpomínají podél dálnice kolem Břeclavi, kde by potvrdili, že tornádo by možná napáchalo méně škod… I to jsou žel evropské soutěže!
Nám nezbývá než při losování držet všechny palce a doufat v hratelné soupeře v některém z krásných míst Evropy. Takové švýcarské Lugano skončilo třetí, stejné místo patří i francouzské Nice!
Dobi