MARIÁŠ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ JIŽ POOSMNÁCTÉ!

Podíváme-li se na program činnosti našich odboček, najdeme zde řadu zajímavých a často i originálních akcí, které obvykle slouží pro utužení party věrných slávistů v jednotlivých místech od Aše po Beskydy. Dvojnásob cenné jsou pak takové akce, kde slávisté věnují spoustu volného času, aby propagovali milovaný klub i širší veřejnosti a není výjimkou, že se tu a tam háček zachytí a do odbočky i mezi nás všechny přijde další človíček, který poznal, že Slavia a slávisté není jen parta věčně nespokojených křiklounů, ale že v barvách svého klubu se dokáží připravit i o kus svého volného času a zorganizovat něco, na co se dlouho vzpomíná i v širší veřejnosti. Platí to zejména o rožďalovických Čarodějnicích, jejichž věhlas už překročil i hranice okresu, totéž platí i o jarním maškarním reji tamtéž. Příbramští dokáží 3x do roka při zábavě pobavit sebe i četné hosty svých pravidelných zábav, Žilovští se aktivně zapojili do charitativní akce Donor, za první dva ročníky už získaly strakonické Vepřové hody věhlas nejen ve městě, které mimo jiné proslavili dudáci. A rozhodně pozadu není ani Brandýs nad Orlicí, kdy z „městečka maličkýho“ vyjíždějí účastníci cykloakce „Okolím Brandýsa ve znaku Slavie“, kde jsou trasy voleny tak, aby i účastníci poznali nejednu z krás této části Podorlicka. No, a na jaře se už vžil tradiční turnaj v křížovém mariáši, který 18.února odpoledne dosáhl již 18.pokračování!

Mariáš patří určitě k tradicím nejvíce vlasteneckým v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, stejně jako polka, posezení  v moravském sklípku u cimbálu, pivo ze žateckého chmele, které žádná chemie nikdy nemůže překonat, tradiční jídla, jako byly a jsou třeba škubánky s mákem, bramborák či nejedna vepřová lahůdka. Snad jen vzdálený příbuzný mariáše, německý skat, může trochu konkurovat. I když žel i u nás se stále více prosazuje importovaný poker. Je to i vidět na přiložené fotodokumentaci, kde mezi 16 účastníky turnaje v křížovém mariáši převažují již prošedlejší vlasy účastníky. Ale tento „sofistikovaný inteligentní karban“ (jak jsem zaslechl při jedné talk-show) má stále mezi Aší a Beskydami svou popularitu!

Pro letošní ročník museli organizátoři bohužel opustit oblíbené prostory Hotelu Jiřička, které jsou opět uzavřeny a MěÚ zatím marně, hledá nového nájemce. Ale ani U podkovy v centru Brandýsa se letošní účastníci nemohli cítit špatně. Opět se opakovalo pravidlo, že soutěž ovládnou mariášoví superspecialisté. Letos zvítězil  s obrovským náskokem pan Pavel Beneš, ale odbočku OP Slavie statečně hájil Vladimír Knapovský, který  obsadil krásnou stříbrnou příčku  a spokojenost se zračí i  z očí blahopřejícího předsedy odbočky, Jaroslava Beneše st.! Brandejšťácká kronika tak má další zdařilý zápis s datem 18.2.2017 a od nás slávistů míří k Tiché Orlici i náš dík za bezvadnou akci.

Dobi

/článek  nebyl redakčně upraven/

3 thoughts on “MARIÁŠ V BRANDÝSE NAD ORLICÍ JIŽ POOSMNÁCTÉ!

  1. Michal Dobiáš

    Omlouvám se Veleňských. Vypadla mi Veleňská pentle a to je taky vždy st roku!

    Reply
  2. Pingback: Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí

  3. Pingback: Odbor přátel SK SLAVIA Praha v Brandýse nad Orlicí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..