OTEVŘENÝ DOPIS SPORTOVNÍ REDAKCI ČESKÉ TELEVIZE

V Praze dne 14. dubna 2013

Věc: Český fotbal pro fanoušky? Ano, ale proboha ne v péči České televize!

Vážení,

dovolte nám, abychom se vyjádřili velmi kriticky k poslednímu kroku ČT, která nehorázně a v plné aroganci vůči základním principům fanouškovských hnutí zaměnila zařazení původně plánovaného přenosu zápasu České Budějovice – Jablonec za utkání SK Slavia – Slovácko.

Ihned po zveřejnění této změny 9 (devět!!!!) dní před uskutečněním zápasu a tím i přenosu byl výbor Odboru přátel i jeho sekretariát bombardován dotazy našich členů a příznivců v jediném smyslu: „Je toto vůbec možné?“ Jak se ukázalo, možné to je!!!

Vaše redakce tak naprosto pošlapala i svoje zásady, že bude termín vybraných zápasů oznámen nejpozději 2 týdny před akcí. A pokud je již oznámení provedeno, dalším rozhodnutím je schopna je pošlapat! To by bylo nehorázné v kterékoliv renomované lize, kde se televizním přenosům a jejich termínům věnuje mnohem větší pozornost a ohled vůči příznivcům fotbalu, než je tomu žel u nás! Ale bohužel ani u sportovní redakce ČT se už nelze ničemu divit!

Naši fanoušci se ptají: Je mezi těmi, kteří rozhodují, plánují, připravují, vůbec někdo, kdo by dokázal pochopit duši fanouška, chápat jeho rozhodnutí, zda nejen přijít na konkrétní zápas, ale zakupovat i stálou (permanentní) vstupenku na termín, který je pro jeho oblíbený klub obvyklý??? A odpovídají si sami: Není!!! Arogance vůči fanouškovi je neomezená a nehorázná!!!  „A i to je  jedním z hlavních důvodů nízké návštěvnosti zápasů! Protože zakoupit si dnes permanentní vstupenku je větším rizikem než sázka v loterii. Místo pravidelnosti je zde chaos a bezohlednost hlavně vůči stálým návštěvníkům! Ti se stále častěji rozhodují, zda zůstat doma na gauči nebo sledovat zápas u obrazovky v oblíbené hospůdce! Samozřejmě se nejedná o zápasy plné napětí a zdravého náboje, jako byly duely Sparty s Plzní  nebo nejtradičnější derby! Jde tady o ty ostatní zápasy!

Prostá statistika dokazuje hlavní fakt: touto změnou opět padl další standardní termín domácího zápasu SK Slavia, který je stanoven na neděli 17:00. Na tento termín byl určen a POTVRZEN i zápas Slavia – Slovácko. Na neděli 21.4. od 17:00. Nakonec bylo vše zcela jinak!

Jak možná někdo z Vaší redakce postřehl, SK Slavia jako nejstarší a největší sportovní klub ČR oslavila nedávno 120 let své existence. A nejstarší  fanouškovská organizace u nás, Odbor přátel (OP) Slavie, oslaví příští rok 50.výročí od svého založení. Velikáni historie OP i české kultury, např. národní umělec Martin Růžek či Ilja Prachař nebo Josef Vinklář stáli nejen po dlouhá léta v čele tohoto klubu, ale učili slávistické fanoušky  lásce ke svému klubu, který byl víceméně vznikem OP zachráněn před zánikem, ale i k úctě k příznivcům dalších klubů, kdy už se pomalu stává legendou upřímné přátelství s vedením tehdejšího  Spartaklubu Martinem Fričem či Václavem Voskou!

Na základě zveřejnění upřesnění plánu zápasů určil dne 7.4. výbor Odboru přátel Slavie termín výroční valné hromady na neděli 21. dubna 2013, na kterou byl ve stanovách v požadovaném termínu určen domácí zápas Slavie, neděle 21.dubna 2013 od 17:00. Je už tradicí, že na valnou hromadu přijíždějí i členové z celé republiky a snažili jsme se stanovit termín VH tak, aby  mohli spojit účast na VH s termínem zápasu a s možností jej shlédnout! Vaše arogantní a unáhlené rozhodnutí vše zhatilo!

Nevěříme, že by v současném složení redakce sportu našel někdo, který by se nad důsledky svého kroku dokázal zamyslet a zamezil podobným excesům do budoucna, Dovolujeme si jen připomenout, že i s plánovaným přenosem Slavia – Slovácko se ve druhé polovině ročníku 2012/13 SLAVIA NEOBJEVILA V TELEVIZI PŘI JEDINÍM ZÁPASE –             při zápase 17.kola Olomouc – Slavia!!!! Ano často šlo o přenosy TV Fanda, o to je ale Váš přesun zápasu Slavia – Slovácko krutější. Styďte se, dokážete-li to!!! Zjišťujeme naprostou absenci citlivosti a snahu o vyváženost! Je to tak!!!!

Jménem výboru Fotbalového oddílu SK Slavia odbor přátel

RNDr. Michal Dobiáš, 1. místopředseda