Kvůli malé prázdninové přestávce při tvorbě našeho webu přicházíme s naší gratulací k jubileu zřejmě až po dni D, ale snad nám toto malé zpoždění čtenáři i sám oslavenec odpustí. Každý návštěvník úspěšného utkání s Brnem měl možnost se připojit aspoň potleskem k oficiálním gratulantům před zápasem, kdy byl Petru Kmentovi spolu se slovy blahopřání od předsedy OP Ing.Adamce a Mgr.Nouzákové předán dres s nezbytnou sedmdesátkou a dárkový koš. Možná, že hlavně pro mladší generaci se sluší připomenout, kdo byl a je Petr Kment.
Petr Kment byl především zápasník, dlouholetý reprezentant někdejšího Československa v řecko-římském zápase. Petr Kment je rodákem z pražských Nuslí, je synem bývalého boxera, který jej ve 13 letech přivedl do zápasnického oddílu RH Praha, kde, i díky své vždy mohutné postavě (brzy překročil metrák) zápasil vždy v nejvyšší váhové kategorii, přičemž už v dorosteneckém věku vynikal značnou silou a pohotovostí. Mezi pozoruhodnosti lze zařadit i fakt, že velký reprezentační křest absolvoval v roce 1964 přímo na olympiádě v Tokiu, kde se v těžké váze přes 97 kg v klasickém stylu umístil na „bramborovém“ čtvrtém místě, což však byl vlastně velký úspěch! O rok později pak již byl na MS v Tampere třetí a bronz mu byl snad navždy osudem – třetí byl i na dalších MS či ME v letech 1966 a 1967! A přichází olympiáda v Mexiku v roce 1968. Sovětskou okupací ponížené Československo je tam všemi obdivováno a každá medaile je takovou maličkou náplastí na dušičku československého občánka, který viděl i v každé medaili, kterou sportovci dokazovali, že jarní naděje Čechů a Slováků se zrcadlily i ve sportovních úspěších. A mezi ty, kteří tuto radost našim národům připravovali, patřil i bronzový Petr Kment. Při přivítání na letišti po návratu však být nemohl, putoval tehdy kvůli žloutence ihned na infekční oddělení! Do Mexika již však odjížděl jako mistr Evropy, na olympiádě jej pak o poctu nejvyšší připravilo zraněné rameno a začínající nemoc!
Od roku 1970, kdy se vytvořila supertěžká váha nad 100 kg, zápasil v této kategorii. Lepších výsledků dosáhl na mistrovstvích světa – v Sofii 1971 byl „tradičně“ třetí, v Teheránu 1973 však vybojoval stříbrnou medaili za Bulharem Tomovem. V supertěžké váze startoval rovněž na olympiádě 1972 v Mnichově a obsadil až sedmé místo. V roce 1974 se se závodní žíněnkou rozloučil a začal se věnovat trenérské práci. Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, kde získal akademický titul PaedDr., trénoval juniorskou reprezentaci, svého času byl též předsedou svazu zápasu či předsedou jeho revizní komise.
O Petru Kmentovi se dávno ví, že je odmala věrným slávistou. A před 6 lety jej jeho přátelé přivedli k aktivní práci i pro Slavii. Byl zvolen místopředsedou výboru OP, kde se zejména zasloužil o inovaci stanov OP či o vyřešení problému se zachováním tradičních průkazek. Patří mezi vždy aktivní účastníky výborových schůzí, najdeme jej téměř na každém zápase Slavie na jeho permanentkářském místě v sektoru 129!
Redakce našeho webu se jménem všech členů OP připojuje ke gratulantům čerstvému sedmdesátníkovi s přáním pevného zdraví a dalších let plodné činnosti!
Dobi