Přátelé Slavie pomáhají

Odbor přátel Slavie vyhlásil ve spolupráci s fotbalovou Slavií sbírku na pomoc Ukrajině, která byla napadena ruskými agresory. Nejen občané České republiky jsou si vědomi, jak ruské velmocenské zájmy dokáží ničit vše, co jim stojí v cestě. V nedávné historii máme několik příkladů, například spojenectví Ruska a Německa na počátku druhé světové války, rozšíření vlivu Ruska po jejím skončení nebo pro nás celkem nedávný rok 1968, kdy došlo k okupaci tehdejšího Československa.

Vážíme si všech ruských lidí, kteří stojí proti agresi.

Přátelé Slavie ukázali, že jim takové chování, kdy jeden stát arogantně napadne jiný, není lhostejné. V souvislosti s válkou na Ukrajině bylo nuceno uprchnout ze své vlasti několik miliónů převážně žen a dětí. Česká republika se stala jednou z cílových zemí pro tyto uprchlíky. Proto se výbor Odboru přátel Slavie rozhodl použít finanční prostředky vybrané na spolkovém transparentním účtu pro charitativní účely na projekty, které v dané chvíli pomohou přímo zde v České republice. Slávisté vybrali více než 400 000,- Kč, a ty byly použity k následujícím účelům.

Sportovní centrum Eden

Ve Sportovním centru Eden, (dále jen „SCE“; bývalý hotel Slavia) ve vršovickém slávistickém sportovním areálu je ubytováno kolem stovky ukrajinských matek s dětmi. SCE uvolnilo ubytovací kapacity pro tyto uprchlíky a zajišťuje jim stravování. Výbor Odboru přátel Slavie proto na základě darovací smlouvy poskytl SCE 366 000,- Kč na podporu provozu.

Chtěli bychom moc poděkovat Odboru přátel za zorganizování sbírky a všem slávistům, kteří přispěli nebo přispívají, za finanční i materiální podporu. Ve Sportovním centru v Edenu poskytujeme zázemí už více než měsíc 110 ukrajinským běžencům, převážně maminkám s dětmi, což by bez podpory široké slávistické veřejnosti nebylo dlouhodobě udržitelné. Máme velkou radost z toho, že jako sportovní klub můžeme lidem na útěku před válkou nabídnout první bezpečné zázemí a těší nás, když se po nějakém čase rozkoukají, najdou si práci, bydlení, umístí děti do škol a uvolní svá místa těm, kteří jsou teprve na začátku téhle cesty. Pomoc, jakou společnými silami poskytujeme, nás může oprávněně naplňovat hrdostí. Díky, slávisté!“ řekl Jiří Vrba, předseda představenstva SK Slavia Praha, spolek, který sdružuje všechny slávistické sportovní oddíly a jehož je členem i Odbor přátel Slavie.

Viacheslav Zakhovailo (Vjačeslav Zachovajlo)

Hráčský zprostředkovatel (tedy „agent“) Viacheslav Zakhovailo přivezl do Prahy zhruba 30 hráčů a trenérů z Ukrajiny. Jedná se o fotbalisty ročníků 2000–2006 z různých ukrajinských fotbalových klubů (např. Dynamo Kyjev, Mariupol nebo Vorskla). Jejich ubytování a část stravování hradí fotbalová Slavia. Jako příspěvek poslal Odbor přátel Slavie na účet pana Zakhovaila 50 000,- Kč.

Sbírka na pomoc Ukrajině stále probíhá, proto je možné přispívat na charitativní účet Odboru přátel Slavie, který je veden u Fio banky, a. s. pod číslem 2201840056/2010.

Pomoci lze i prostřednictvím účasti v aukci předzápasových hráčských triček „We stand with Ukraine“. Podrovnosti zde: https://www.slavia.cz/clanek.asp?id=Slavia-Ukrajine-Vydrazte-unikatni-trika-z-UECL-19204. Výtěžek aukce bude poukázán na zmíněný charitativní účet Odboru přátel Slavie a následně bude po dohodě s fotbalovým klubem rozdělen.

3 thoughts on “Přátelé Slavie pomáhají

 1. libor dostál

  Moc děkuji a jsem hrdý,, že slávistická obec takto pomáhá….proto jsem se rozhodl poslat na výše uvedený účet příspěvek….předejte ho prosím celý potřebným….děkuji L.Dostál

  Reply
 2. libor dostál

  nelíbíí se se mi to..že nikdo nemá elementární chu´t mi ppděkovat.—něco je špatně..stále váš příznivec

  Reply
  1. David Ocetník

   Vážený pane Dostále, moc děkujeme za všechny prostředky zaslané na náš účet. Těch lidí, kteří se zapojili bylo tolik, že nebylo v našich silách jednotlivce obesílat. Děkujeme

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..