Rozhovor: Daniel Šmejkal

smejkal…Myslím, že se jim to povede, říká o nadějích Plzně na titul Daniel Šmejkal

Rozhovor Jana Čapka s plzeňským odchovancem a od ledna trenérem A-dorostu Slavie

Ještě se vrátím k Tvým začátkům u našeho dorostu. Byl jsi na týden v Tottenhamu, tenkrát jsi o tom nechtěl moc mluvit. Co teď ?

Už je to nějaká doba. Musím říct, že z pohledu mládežnického fotbalu jsem byl poměrně zklamán. Čekal jsem víc, samozřejmě materiální a tréninkové podmínky byly úžasné. Krásné tréninkové centrum, které bylo spojeno s A-mužstvem, hráči všech kategorií měli zajištěnu stravu po celý den ve společné jídelně, ale tréninkové jednotky se nám celkově moc nelíbily. Když to porovnám např. s naší mládeží, tak myslím, že jsme byli o dva kroky dál.

Potom přesun k B-týmu. Pamatuji, že bylo hodně zápasů, které jsme prohrávali v poslední minutě, i v nastavení normálního času, a to ti nakonec zlomilo vaz.

Abych řekl pravdu, nepamatuji si, že bychom takhle prohrávali. Poslední zápas, než jsem skončil, jsme dostali vyrovnávací branku v 91. minutě, je to tak ?

Takových zápasů bylo víc. Vedli jsme třeba v Boleslavi 1:0 a pak to skončilo 1:1 v nastavení.

To si nepamatuji, je to možné.

Těch zápasů bylo hrozně moc, já to sleduji, jezdím s vámi asi 12 let.

Musím říct, že si na to nepamatuji, ale samozřejmě si vzpomínám na poslední utkání, po kterém jsem skončil. Myslím, že Kovařík dával gól a Vyšehrad v 90. minutě vyrovnal na 1:1.

Pak se ozval Střížkov, který později koupil práva za zadluženou Bohemku.

Mně se ozval trenér Urban, s kterým jsem hrával, když mi bylo 18 let v Plzni. Luboš tam byl jako třicetiletý hráč, který přišel z Dukly Praha. My jsme měli tréninkové zázemí na Xaverově současně s Bohemkou,  takže jsme se s Lubošem poměrně často vídali, když jsem skonči l a  Bohemka postoupila do první ligy, tak mě Luboš oslovil, jestli bych mu šel dělat asistenta. Strávili jsme spolu rok na Střížkově a pak rok a půl v Jihlavě.

Myslím, že to bylo fér, jak jste měli ty práva …

To je strašně těžká otázka, byl jsem u zrodu té situace, tak se mi to špatně komentuje.

Následoval postup do ligy, v lize solidní výkony, bez problémů jste udrželi soutěž. Mínus byly ty návštěvy.

Myslíte na Bohemce? Problém byl, že jsme neměli vlastní stadión, nejdříve jsme hráli na Viktorce Žižkov a při špatném počasí jsme se přesouvali na Strahov. Myslím, že jsme byli mužstvo s nejmenší návštěvností, ale každopádně jsme hráli atraktivní fotbal.  Vzpomínám, že byly i krásné výsledky se Spartou, dobré zápasy se Slavií a věřím tomu, kdyby to tak zůstalo, že bychom si diváky našli, protože jsme hráli kvalitní fotbal, a stříleli opravdu hodně branek.

Stavěli jste na zkušených hráčích a ti to rozhodli a dali dohromady.

Samozřejmě, jádro týmu bylo z hráčů, kteří vybojovali postup. Hráči, jako Zoubek, Obermajer tvořili osu týmu a kolem nich jsme mužstvo doplňovali.

O to víc překvapil váš odchod.

Na konci sezony jsme s vedením klubu měli určité neshody, tak jsme se oboustranně dohodli, že nebudeme dál pokračovat. Takhle to u fotbalu chodí, to nebylo nic dramatického.

Následovala Jihlava, kde cítím stále syndrom neférového vyřazení z ligy „za pomoci“ Sparty a kde se již čtvrtý rok snaží o návrat mezi elitu.

Samozřejmě na situaci okolo utkání Plzně na Spartě v posledním kole, kdy Jihlavy sestoupila z 1. ligy si vzpomínají všichni. Těžko to komentovat, ale když se podíváme na druhou část otázky, tak ano, Jihlava už třetím rokem usiluje o postup, momentálně to má dobře rozehrané, myslím, že letos je to pro ně klíčové a věřím, že se jim to povede.

Připadá mi v některých momentech  jakoby sami hráči neměli zájem postoupit.

Já si to nemyslím. Vždycky, když se hraje o postup a nepostoupí se, což se v Jihlavě několikrát stalo, nastane hodnocení a samozřejmě přijde na řadu i tato otázka.

Trénoval  jsi Dostála, Hoška, Kovaříka, všichni hrají v lize a docela mě mrzí, že někteří odešli.

Jsem rád, že jsem mohl tyto hráče trénovat a přeji jim hodně úspěchů, ale je pro mě těžké komentovat jejich odchody, jednak jsem v té době v klubu nepůsobil a neznám důvody jejich transferů.

Současná Plzeň, bude první historický titul, jestli to dotáhnou.

Myslím, že mají velmi dobré mužstvo a kvalitního trenéra, klub je stabilizovaný, samozřejmě zbývá ještě hodně utkání, ale já věřím, že to zvládnou.

Nepamatuju v Plzni takové návštěvy, to je opravdu něco neskutečného, aby v Plzni chodilo plno lidí i na slabé soupeře.

Když se hraje o první místo, mužstvo hraje kvalitní fotbal a střílí dost branek, tak to tak může být. Já jsem v Plzni působil, skončili jsme na pátém místě a návštěvy byly také vysoké, ale v té době byl tým sestaven především z odchovanců.  Plzeň sestavila výborný kádr a mají výborného trenéra. Moc bych jim přál, aby se jim to povedlo.

Děkuji za rozhovor.

Není zač.