Slávistické posezení v Kamenici nad Lipou

Odbočka Odboru přátel byla založena v Kamenici nad Lipou již v roce 1987 a fungovala do roku 1992, kdy zemřel její zakladatel a předseda př. Miloslav Novotný. Poté vykazovali aktivitu pouze individuální členové. Až v roce 2018 obnovila činnost odbočky skupina mladých slávistů kolem př. Petra Šimky. Ti ale s původními členy nekomunikovali, ani je neznali. To bylo třeba změnit! Pro obrodnou schůzku jsme již v loňském listopadu zvolili termín 25. leden 2020. Tehdy jsme samozřejmě nemohli tušit, že ve stejném termínu bude Slavia hrát přípravný zápas s Českými Budějovicemi. Zde, nedaleko Budějek, duel zvlášť zajímavý. Ačkoliv jsme polepili Kamenici plakáty a celý týden na akci zval místní rozhlas, obavy o účast byly veliké. Ještě deset minut před začátkem se v restauraci ztrácelo deset patnáct lidí. Přesně v půl druhé už si ale nebylo kam sednout a šéf zařízení př. Sivok musel nosit další židle. Sál byl nabitý k prasknutí. Přijeli zástupci odboček Kardašova Řečice a Božetice, z hostů přijali pozvání dlouholetý gólman hokejové Slavie Josef Hronek, člen historické sekce OP př. Tomáš Donner a předseda kontrolní komise OP př. Karel Vavřina. Potleskem byl přivítán rovněž starosta města Kamenice nad Lipou a člen OP př. Jaromír Pařík.

Kamenice nad Lipou

Po zahájení slávistickou hymnou hosty přivítali společně stávající předseda odbočky př. Petr Šimka a veterán př. Miloslav Hrbek. Mimochodem právě on byl v době, kdy kulminoval počet členů OP tím desetitisícím! Ve svém projevu zmínil založení odbočky v roce 1987 i pozdější vývoj slávistického hnutí ve městě až do dnešních dnů. Následně př. Petr Šimka popsal, jak v roce 2018 s několika přáteli odbočku oficiálně obnovili. Přednášku o historii, současnosti, aktivitách i poslání Odboru přátel přednesl př. Karel Vavřina. Jeho emotivní projev upoutal pozornost posluchačů v sále natolik, že neplánovaně přidal několik perliček z doby založení OP. Nutno říci, že se mu chvílemi zadrhával hlas a i řadě posluchačů se leskly oči. Atmosféra připomínala besedy v začátcích OP, kdy se o ni starali takové veličiny jako Martin Růžek, Papá Šulc, Láda Ženíšek a další. Poté se př. Šimka zmínil o aktivitách, zejména cestovatelských, členů–buditelů od roku 2018. Následovala přednáška o historii slávistických výjezdů. Od šedesátých let, kdy se cestovalo za pohárovými zápasy do tehdejší NDR, Maďarska a Bulharska. Portfolio slávistických spanilých jízd se začalo plnit rokem 1995. Od té doby pořádá duo Ročeň–Vavřina výjezdy na každý venkovní pohárový zápas SK Slavia. Od roku 2017 už tuto činnost převzala odbočka v Božeticích. Loňský zájezd do Dortmundu byl šedesátým devátým korálkem na šňůře slávistických cest! Obě zmíněné přednášky byly doplněny fotoprezentací. Následovala fantastická, fakty a daty prošpikovaná přednáška př. Tomáše Donnera. Využil přítomnosti zmíněného hosta – Josefa Hronka a zaměřil se na začátky ledního hokeje ve Slavii a tím i v ČSR. Sám gólman Hronek přednášku zhodnotil s obdivem a přiznal, že některé věci z Tomášova vyprávění vůbec neznal.

Stěžejním bodem posezení byly volby nového čtyřčlenného vedení kamenické odbočky OP. Do něho kandidovali přátelé Miloslav Hrbek, Petr Šimka, Jaroslav Kubiska, Bohuslav Smíšek, Jan Sivok, Petr Pechek a z pléna navržený Lukáš Hrbek. Mezi oprávněné voliče bylo zaregistrováno 33 řádných členů OP. Všichni se voleb zúčastnili, všechny hlasovací lístky byly platné. Na následné operativní schůzce si zvolení členové rozdělili funkce takto:

Funkce v novém vedeníJméno a příjmení
Předseda:př. Miloslav Hrbek
Místopředseda:př. Petr Šimka
Hospodář:př. Petr Pechek
Kronikář:př. Jaroslav Kubiska
Náhradník:     př. Lukáš Hrbek

O netušeně velkém významu a úspěchu „Slávistického posezení“ v Kamenici svědčí zejména to, že již na místě se přihlásilo a členské příspěvky zaplatilo 20 nových členů OP. Akce má ve městě značný ohlas, mluví se o ní. Ohlas tak veliký, že se hlásí další noví členové, kteří se z různých důvodů nemohli posezení zúčastnit. Ke dni 29. ledna jich nový předseda př. Hrbek napočítal 37! Zprávu přinese i lokální tisk. 

Nadšení přátelé z Kardašovy Řečice ihned přišli s nápadem udělat podobnou akci i u nich v Kardašce. Vznikl také návrh vzkřísit tradiční, ale dnes činnost nevyvíjející, nebo dokonce zaniklé odbočky. K této myšlence se osobně hlásí př. Vavřina a slíbil veškerou součinnost při dalších podobných setkáních. Teď je tedy na řadě Kardašova Řečice, pak Žirovnice, druhdy stěžejní odbočka, momentálně v klinickém spánku. 

Nezapomenutelné posezení jsme zakončili sborovým zpěvem naší hymny, a to už v atmosféře, která hrozila vysypáním skel v oknech sálu. Ještě dlouho potom jsme diskutovali a domů odcházeli opravdu nadšení ze zážitků, které nám posezení přineslo.

Miloslav Hrbek a Karel Vavřina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..