SLÁVISTKY BEZ PROBLÉMU POSTOUPILY DO OSMIFINÁLE LM

Čistý hattrick Kožárové v odvetě * Příjemný azyl na stadiónu viktorie Žižkov * Slavia je mezi šestnáctkou osmifinalistek nejvýchodnějším účastníkem!

Poté, co se fanoušci slávistické kopané žen po vítězné kvalifikaci v Maďarsku dozvěděli  jméno našeho soupeře, nastalo v  mnoha případech pátrání a bádání.  Kolik toho kdokoliv z nás ví o Litvě stejně jako o dalších dvou pobaltských republikách? Byly po dlouhá léta součástí SSSR a pro mnohé byl i tento národ s bohatou historií jen považován za „Rusáky“.  Možná, že ještě  tak v povědomí měl někdo baltský přístav Klaipeda (Memel) a dvě nejvýznamnější města – metropoli  Vilnius (Vilno) nebo bývalou metropoli Kaunas (Kovno) – tou ale spíše díky zvukové podobě s jiným českým slovem. Možná, že si někdo připomene oblíbené  malé přenosné televizorky Šilelis, které byly vyráběny právě v Litvě.

Ale ruku na srdce  kdo do té doby cokoliv slyšel o městě Šilaulia, tamější univerzitě Gintra a její chloubě, stejnojmenném mistrovském celku této země? Naše fotbalistky se neznámého soupeře nezalekly a díky vydařenému druhému poločasu si již v Litvě vytvořily do odvety více než slibný náskok,  který pak vysokou výhrou v Praze potvrdily. Utkání se hrálo na nyní útulném stadiónu žižkovské Viktorie, hostující celek povzbuzovala i malá skupinka Litevců, mezi domácími fanoušky se tradičně vyjímaly vlajky věrných podporovatelů našich „holek zlatých“  – Vikingů z České Lípy a Fans Spořilov! Slavia tak celkovým skóre 7:0 postoupila mezi poslední šestnáctku, jinými slovy, do osmifinále. K zaznamenání stojí i čistý hatttrick Terezy Kožárové, která v odvetě vsítila tři branky za sebou! A protože po porážkách 0:2 a 1:2 s Ajaxem vypadla i mistrovská Sparta a další celky ze střední a východní Evropy, stala se Slavia jediným celkem z této oblasti a pro osmifinále se mohla pyšnit tím, že je nejvýchodnějším celkem LM!  Zařadila se tak mezi statní celky ze Západu, kde nacházíme družstva ze Skandinávie, britských ostrovů, Německa, Francie, Nizozemí , Švýcarska a Itálie! Trochu smutku přinesl pohled na pořadí koeficientů, kde byla Slavia na 9.místě ze 16, tedy na prvním místě mezi NENASAZENÝMI celky, pouhého 1,5 bodu za osmým Brøndby Kodaň. A opět tu byli i naši poslední soupeři, kteří Slavii vyřadili,  Lyon a Wolfsburg…

Nyonský los v pondělí 1. října 2018 pak rozhodl takto: Slavia si po dvou letech zopakuje cestu do švédského Malmö, do jeho části  Rosengård (Růžová zahrada). Přesně přede dvěma roky byl  tento klub rovněž v osmifinále naším soupeřem a po domácí prohře 1:3 prohrály naše fotbalistky i ve Švédsku 0:3 a byly vyřazeny.  Do Malmö naopak v září 1996 cestovali tehdy mistrovští fotbalisté Slavie poté, co v LM vypadli s Grasshoppers Curych (0:5 a 0:1), aby si pak částečně spravili chuť v I.kole Poháru UEFA s Malmö FF, kde po výhře ve Švédsku 2:1 vyhráli i doma 3:1.  Rosengård má pátý nejvyšší koeficient (77,470, Slavia jen 45,550. Dvojice byla vytažena jako předposlední. Škoda, že Slavia nevydržela v osudí do posledního tahu, kdy by bylo jejím soupeřem kodaňské Brøndby (koef.  jen o 1,5 lepší).  Duel začíná 17. nebo 18.října ve Švédsku, odveta je v Praze 31.10. nebo 1.11.

Malmo je po Stockholmu a Göteborgu třetím největším městem Švédska. Leží na břehu průlivu Öresunda, s protilehlou Kodaní  je od přelomu tisíciletí spojen velkolepým mostem. Nejstarší stavbou města je kostel sv.Petra  ze 14.stolet ve stylu baltské cihlové gotiky. Stejný dojem vzbuzuje i  pevnost Malmöhus. Se střední Evropou je spojen přes Balt trajekty, nejznámější je asi linka ze Saßnitz na Rujáně s blízkým Trelleborgem. V poslední době se město a okolí potýká s velkou vlnou migrace, podle statistik že žije až 38% obyvatel s původem mimo Švédsko. 

Na závěr malá statistika z obou našich zápasů 1.kola LM:

Gintra FC (Lit.) – SK Slavia 0:3 (0:0), 13.09.2018 16:00 SELČ,  Šilaulia, Centr.Stadium

Branky:65.Dubcová M. (S), 80. Szewieczková (S), 88.Dubcová M. (S)

SK Slavia – Gintra FC (Lit.) 4:0 (2:0), 27.09.2018, 18:30, stadión Viktorie Žižkov
Branky: 1. Kožárová (S), 28. Kožárová (S), 68. Kožárová (S, pen.) 73. Herndonová (S)

                                                                                                                                              Dobi

REDAKČNĚ NEKONTROLOVÁNO A NEKRÁCENO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..