TV medailonek velkého slávisty Jana Skopečka

skopecekNa večer tříkrálový připravila ČT medailónek herce a slávisty Jana Skopečka. A objevil se i obrázek našeho milého Edenu s jedním z diskusních záběrů na národem oblíbeného herce v hledišti milovaného Edenu!

Jan Skopeček je nejen velký herec, ale i velký slávista, který je nejen zakládajícím členem OP, ale dodnes je aktivním členem našeho spolku. Narodil se 19. září 1925 v severočeských Litoměřicích a dokazuje fakt, který ctí i autor těchto řádků, také Severočech tělem i duší, že praví Severočeši patří mezi slávisty z nejvěrnějších. Vloni jsme si to připomněli v souvislosti s jubileem mosteckého rodáka Standy Procházky, platí to i o Janu Skopečkovi, který vždy patřil mezi aktivní realizátory nádherné myšlenky Slávisté Slavii, kdy umělci pomáhali Slavii, kde se jen dalo!
Ze života hereckého se jedná především o jednoho ze zakládajících členů libeňského Divadla Pod Palmovkou (1949), jehož členem byl po celou dobu, a to i v dobách, kdy neslo jméno Divadlo S.K. Neumanna. Jde nejenom o herce a dramatika, ale také o tvůrce šesti divadelních her a několika rozhlasových dramatizací. Uveďme i, že během 2. světové války byl nacisty držen v koncentračním táboře. Jeho celoživotní manželkou je herečka Věra Tichánková.
Ve filmu a v televizi si zahrál zejména menší epizodní role či vedlejší postavy. Poprvé se ve filmu objevil v roce 1952 a to v dramatu ÚNOS.  Svoji celoživotní popularitu si však získal rolí otce v legendárním televizním seriálu TŘI CHLAPI V CHALUPĚ, kdy města i vísky o večerech vysílání utichaly a lidé zasedávali k TV-přijímačům a sledovali osudy i Lubomíra Lipským představovaného dědy Potůčka a jeho vnuka v podobě Ladislava Trojana. Seriál vysoko vyčníval nad šedým průměrem tehdejšího TV-vysílání a byl by jedničkou i nad nejedním přihlouplým seriálem dnešním…. I v následném filmu  TŘI CHLAPI NA CESTÁCH projevil svůj humor i poctivost a se stejnou poctivostí a skromností se realizoval i v každé, třeba té tzv. nejmenší roli! Zahrál si například i ve filmech DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK, ztvárnil četníka ve filmu VYŠŠÍ PRINCIP. Dále se objevil ve filmech KDO CHCE ZABÍT JESSII?, KLABZUBOVA JEDENÁCTKA, DRAHÉ TETY A JÁ, MAREČKU, PODEJTE MI PERO!, PARTA HIC, S ČERTY NEJSOU ŽERTY a v mnoha dalších. Jeho nejvýraznější postavou v posledních letech byl jednoznačně děda Novák v trilogii KAMEŇÁK. A v Edenu a svého času i na Strahově jej pravidelně potkáváme a vždy jsme spolucítili jeho radost z milované Slavie i soucítili smutek, když se vše nepovedlo!
Příteli, Jene Skopečku, my slávisté Vám děkujeme za věrnost naší Slavii i za krásné chvíle při sledování všech Vašich rolí na prknech jevišť, na plátnech kin i obrazovkách našich TV-přijímačů! Ať žije Slavia!
Dobi