Zájezd do Lille

p1610038Ve dnech 16. až 20.12.2009 (přesně 3 měsíce od posledního zájezdu do Janova) se uskutečnil v pořadí 37. zájezd s turistickým a poznávacím programem, které pořádá Odbor přátel na utkání Slavie v evropských pohárech již od sezóny 1995-1996. Hlavním tahákem zájezdu bylo nejen závěrečné vystoupení Slavie v letošní Evropské lize v Lille, ale také hlavní město Francie Paříž se svou mohutnou předvánoční výzdobou.

Vyjíždíme ve středu 16.12. večer od arény v Edenu a zájezdu se účastní téměř 60 lidí. Cestou do Lille zastavujeme jednou v Německu (odpočívadlo Hockenheimring-Ost, nedaleko známého závodního okruhu), jednou v Belgii (za Lutychem) a po přejezdu hranic do Francie, aby to bylo spravedlivé, také v této zemi. Všude cestou panuje mrazivé počasí, po vrstvě sněhu, která je sice slabá, to ale často pěkně (tedy spíše ošklivě) klouže.
Ve čtvrtek 17.12. před devátou ráno přijíždíme do Lille a nejprve si město projíždíme autobusem. První zajímavost, která je nám naším průvodcem zmíněna, se týká budovy vlakového nádraží Lille-Flanders, která stála původně v Paříži (jako nádraží Paris Nord), v roce 1865 pak byla budova kousek po kousku (pravda, cihličku po cihličce) přemístěna do Lille. Kousek od tohoto nádraží je další (nové, moderní) nádraží Lille-Europe, kde zastavují rychlovlaky TGV a Eurostar do Londýna, Paříže a Bruselu. Mezi nádražími stojí mohutné obchodní centrum. V této čtvrti (zvané tudíž poměrně logicky nádražní – Le quartier des gares) vystupujeme v 10.30 z autobusu na prohlídku centra města.
Historické centrum tohoto jinak pátého největšího města Francie je poměrně malé, v jeho středu se nachází náměstí Place Gén. de Gaulle (náměstí Charlese de Gaulla, rodáka z Lille). Nejhezčími budovami jsou zde budova tzv. Staré burzy (Ancienne Bourse) a budova radnice regionu Nord-Pas de Calais, jehož je Lille hlavním městem. Kolem budovy místní opery a budovy tzv. Nové burzy s vysokou věží, která tvoří hlavní dominantu města přicházíme ke katedrále Notre Dame de la Treille. Vítáme její prohlídku zejména proto, že se uvnitř můžeme trochu ohřát. To je z památek hodných k navštívení (kromě poněkud vzdálenější pevnosti – citadely – Citadelle – ze 17. století) vlastně všechno, za teplejšího počasí by bylo možno se ještě procházet úzkými uličkami starého města (původně čtvrť severoafrických přistěhovalců), takto zbytek času určeného na prohlídku centra města většina z nás tráví zejména ve vyhřátých obchodních domech.
Z centra Lille jedeme naším autobusem ve 13.40 na Kyriad hotel – La Terrasse des Moulins (www.kyriad.fr), kde jsme ubytováni na nejbližší noc. Hotel se nachází nejen v blízkosti historických mlýnů (Les moulins de Villeneuve d´Ascq), ale také stadionu Lille Métropole. Šťastnější z nás tak mohou přímo z okna hotelového pokoje vidět stožáry stadionu, který leží hned za rušnou výpadovkou.
Na zápas odjíždíme naším autobusem v 17.45, cesta je dlouhá půl hodiny z důvodu složitého nájezdu na výpadovku mezi naším hotelem a stadionem, která je navíc směrem ke stadionu dost ucpaná. Zápas s místním týmem LOSC sice prohráváme 1:3, ale vítězem je každý z nás, který jej přežil v ochozech bez prochladnutí (bohužel hrozba prochladnutí nebyla na zájezdu poslední). Na hotel přijíždíme ve 21.45.
V pátek 18.12. odjíždíme po snídani v našem hotelu v 8.45 z Lille do 240 km vzdáleného stotisícového města Versailles, kam přijíždíme ve 13.10 a jdeme na prohlídku, základní prohlídkový okruh za 15.- € na osobu je obohacen o rozsáhlou tematickou výstavu o zakladateli zámku – Ludvíku XIV.
Po prohlídce zámku Versailles odjíždíme v 16.15 do Paříže, autobusem zajíždíme do supermoderní čtvrtě La Défense (na severním okraji Paříže) plné mrakodrapů. Z této čtvrtě projíždíme celou dlouhou památkovou „osu“ směřující téměř po přímce přes Vítězný oblouk (Arc de Triomphe), obchodní třídu Avenue des Champs Élysées (dlouhá 4 km), náměstí Svornosti (Place de la Concorde), Tuileriesské zahrady (Jardin des Tulieries), Louvre (Palais du Louvre) až k radnici (Hotel de Ville). Přitom již za postupného stmívání jsou na druhém břehu řeky Sény (Seine) krásně vidět postupně osvětlované další památky jako například Bourbonský palác (dnes sídlo Národního shromáždění) a budova Museum d´Orsay (muzeum výtvarného umění, původní budova nádraží měla být zbourána, nakonec však byla nádherně modernizována). Další památky se nacházejí na tzv. Městském ostrově (Île de la Cite), nejstarším osídlení města: Justiční palác (Palais de Justice) a zejména pak katedrála Notre-Dame. Cestu autobusem zakončujeme v 17.45 po projetí náměstí, kde se nacházela Bastila (Pl. de la Bastille, nyní je v místě Bastily budova tzv. Nové opery), nalezením našeho hotelu Grand Hotel Nouvel Opera (www.grand-hotel-nouvel-opera.com).
Po ubytování jedeme metrem s naším průvodcem na večerní prohlídku pařížské čtvrtě umělců a nočního života – Montmartre. Metrem jedeme do stanice Pigalle na stejnojmenném náměstí. Nejprve se jdeme podívat na proslulý noční podnik Moulin Rouges, pak prudce stoupáme úzkými uličkami k bazilice Sacré Coeur. Bazilika leží vysoko nad střechami čtvrti Montmartre, a tak se od ní nabízí překrásný pohled na osvětlenou Paříž, v dálce lze vidět nejen Eifelovu věž, ale rozeznat i siluety katedrály Notre Dame. Po schodech okolo lanovky (jízdenka za 1,60 € jako na metro, schodů je 225, takže pomyslně 1 schod stojí 0,7 centu) scházíme zpět k metru, kterým podle únavy dříve či později dojíždíme zpět k našemu hotelu.
V sobotu 19.12. po snídani v hotelu odjíždíme v 9.20 naším autobusem do centra, konkrétně k radnici, kde zahajujeme celodenní program věnovaný Paříži. Nejprve absolvujeme prohlídku s průvodcem po trase radnice – katedrála Notre Dame (navštěvujeme katedrálu, ukazujeme si nultý bod, ke kterému jsou vztahovány vzdálenosti ve Francii, před katedrálou místní obchodníci dotěrně nabízejí 10 malých „ajfelovek“ za vskutku akční cenu 2,- €) – zpět radnice (na prostranství před radnicí, jinak často využívaném pro demonstrace všeho druhu, se nachází velká umělá ledová plocha pro veřejné bruslení) – centrum G. Pompidou (moderní stavba s galerií moderního umění nabízející prostory pro různé společenské a kulturní akce) – oblast bývalých starých tržnic zvaná „břicho Paříže“ – Pařížská burza a kostel Sv. Eustacha – Louvre. Protože je v podzemním vestibulu Louvru teplo, tak si tam dáváme pauzu pro nabrání sil, na další část prohlídky s průvodcem se scházíme na konci Tuilerieských zahrad u náměstí Svornosti. Ukazujeme si místo večerního srazu k odjezdu, překonáváme po mostu Svornosti řeku Sénu a kolem sídla Národního shromáždění přicházíme ke komplexu Invalidovny (Hotel des Invalides), kde se nachází armádní muzeum. To se již blíží cíl trasy společné prohlídky centra Paříže – Eifelova věž. Vyčerpávající informace získáváme od našeho průvodce na Martově poli (Champ de Mars) před Vojenskou školu (Ecole Militaire), odkud je na dominantu Paříže ohromující pohled. Tady společná prohlídka končí, následuje osobní volno k návštěvě památek, např. Eifelovy věže (kvůli počasí je však přístupné pouze první podlaží) a dokončení procházkového okruhu přes Vítězný oblouk a bulvár Champs Élysées s možností nakoupit atraktivní vánoční dárky. S nastupujícím večerem si lze sice vychutnávat předvánoční atmosféru, památky a ulice jsou krásně osvětlené, zároveň je však nutno se nějak vyrovnat se zimou, davy lidí a hustým provozem. Příjezd našeho autobusu na náměstí Svornosti je tak pro nemalou část z nás velkým vysvobozením.
Ve 19.35 odjíždíme z Paříže a již směřujeme do Prahy. Cestou zastavujeme na protažení těla opět vždy jednou v každé zemi – ve Francii v oblasti Champagne (nedaleko od města Remeš s krásnou katedrálou, která je vidět i z dálnice), v Německu u Sinsheimu (nedaleko je známé letecké muzeum, na opačné straně dálnice pak nová moderní aréna pro 30.000 diváků, kde hraje fotbalovou bundesligu „vesnický“ tým Hoffenheim) a u nás za Rozvadovem.
Do Prahy přijíždíme v neděli 20.12. před devátou ranní, ale hned po přejetí státní hranice je jasné, že se ani u nás neohřejeme, naopak: jestliže v Paříži byla na toto město nezvyklá zima, tak u nás je meteorologicky řečeno arktický den, kdy teplota ani ve dne nevystoupí nad -10°C. Kdo však tyto zimní hrozby ustál ve zdraví, mohl během zájezdu toho vidět opravdu dost, a tak se zase těšit na další společné zájezdy za Slavií po pohárové Evropě.

[nggallery id=39]