VELEŇSKÁ PENTLE POSEDMÉ A OPĚT SKVĚLE!

Hledáte recept, jak založit a postupně rozvíjet nějakou originální akci? Můžeme vám jen doporučit, abyste se třeba spojili s přáteli Slavie z Veleně, malé obce na samé hranici Prahy, kousek za již pražskými Čakovicemi. Tam totiž, letos již posedmé, pořádali stále oblíbenější Veleňskou pentli!

OdboVeleň

Neznalý čtenář se možná pozastaví nad samotným názvem. Pentle a v červenci, když se nejvíce hovoří o pentlích na velikonoční pomlázce nebo na vyšperkovaných lidových krojích? Že by byla Veleň významným centrem folklóru ve středních Čechách? Ale všechny pochyby musíme rozptýlit odkazem na krásnou schopnost češtiny, která umí vytvářet zajímavé novotvary, které pak mohou připomínat jiný význam. Takovým případem je i jedno ze synonym pro naději či postrach všech fotbalistů a fotbalových fanoušků, protože pokutový kop, jedenáctka či desítka neboli penalta, dokázala rozhodnout nejeden zápas, často jen z vůle či i kvůli zvůli proradného rozhodčího! Jistě víme všichni své. Čeština si slůvko penalta dokázala zkrátit na pentli, čímž dala název i jedné v současné době z nejvýznamnějších akcí na našich odbočkách!

Veleňská odbočka zaznamenala za svou poměrně krátkou historii řadu úspěchů. Ochoz na severozápadě slávistického hlediště zdobí pravidelně jedna či více veleňských vlajek s nezbytným erbem odbočky. Veleňští se účastní řady jiných slávistických akcí, zážitkem je vždy jejich výročka s účastí četných hostů z ústředí, ale i oblíbených besedníků. Přáteli odbočky se stali bratři Herdové, na schůze rád chodíval i v dubnu zesnulý Josef Nedorost, hráč především Dukly, ale na čas i Slavie. Dodnes se vzpomíná na loňskou besedu s Levanem Keniou, letošní výročku zpestřil svou účastí populární Ondra Zlámal i odchovanec Slavie, brankář Jakub Diviš.

OdboVeleň1

Nebývá vždy jednoduché najít v červnu vhodný sobotní termín, aby vše klaplo a s ničím nekolidovalo. Letošní 7. ročník tak nakonec zakotvil v kalendáři u třetí červnové soboty, tedy 18. června.  Přípravy celé akce stojí hodně námahy, ale Veleňstí vše dělají s láskou a velkou chutí. Příprava prostoru pro grilování selátka i místa pro opékání klobásek, ohřev párků a prodej dalších lahůdek, starost, aby nikdo nežíznil a ani nestál dlouhou frontu, shánění odměn pro vítěze i cen do bohaté tomboly. Nechybí ani hudební produkce. K tomu je třeba připočíst i starost, aby svatý Petr na veleňské slávisty nezanevřel a vše proběhlo bez problémů. A tak i kamsi do nebíčka musí směřovat dík všech účastníků také letos!

Princip Veleňské pentle je vlastně velmi jednoduchý. Účastníci se vylosují do dvojic, jejichž oba členové na sebe vzájemně kopou penalty. A ten úspěšnější pak v pavouku postupuje dále, ti nejlepší pak až do finále. Je proto důležité, aby pokud možno byl počet účastníků násobkem mocniny dvou, kdy lze pak snadněji sestavit pavouka a přesná pravidla. Takže letošní ročník zaznamenal účast 96 penaltníků z blízkého i vzdálenějšího okolí, rozličného klubového vyznání i světonázoru! Velkou událostí je však i dopolední Dětská pentlička, kde o primát letos bojovalo 32 dětí.

Veleňské při veškeré pohostinnosti trochu mrzelo, že na stupních vítězů se dlouho neobjevoval slávista. Tu a tam všichni smutně pokukovali po některém úspěšnějším „střelcobrankáři“ v dresu největšího rivala, ale akce je určena široké veřejnosti a zde musí rivalita tak trochu stranou. Slávisté však vždy tvoří silnou enklávu, neboť se rádi k domácím připojují i přátelé z dalších odboček –  letos to byli přátelé z Arey 114, Kolína a Trutnova! O to větší pak byla radost, když letos na bronzový stupínek dosáhl člen pořadatelské odbočky František Kaiser a dokázal tak, že i pro Veleňské platí – nejen v hledišti, ale i na hřišti!

Veleňští si zaslouží nejen poděkování za veškerou píli a snažení vložené do přípravy a pořádaní této zdařilé originální akce, ale také přání, aby i v příštích letech patřila Veleňská pentle mezi místa plná krásných slávistických setkání!

                                                                                                                                                                                                 Dobi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..