„Městečko maličký“ (jak se mimo jiné zpívá v brandýské slávistické hymně) se nachází mezi Chocní a Ústím přímo při řece Orlici (přesněji její „Tiché“ větvi) a je známo nádhernou přírodou v okolí, řadou městských památek, ale především posledním pobytem Jana Ámose Komenského před jeho exilem. Brandýská odbočka OP Slavie byla založena v červnu 1981, tedy přesně před 35 lety, a jak je v Brandýse tradicí, hledal se originální způsob vzpomínkové oslavy. Před 5 roky, v době, kdy Slavii hrozil snad až zánik, se slávisté sešli ve vyzdobené garáži člena výboru odbočky Míry Frydrycha, kde vrcholem byla hudební produkce, přičemž se projevila bohužel už tradiční česká vlastnost – pokud něco neumím, nedokáži, snažím se pokazit úspěch těm, kteří se snaží něco vymyslet a dokázat. A tak se v průběhu večera tehdy objevila u Frydrychů policie (zřejmě na základě udání jednoho takového exempláře lidstva), ale vše se vysvětlilo, hudba se o chloupek ztlumila a policisté v pohodě odjížděli. I proto se hledal způsob, jak a kde se sejít a slavit. Jako dar z nebes přišel nápad někdejšího starosty města a dlouholetého člena odbočky Jiřího Nováka, že by se vše mohlo odehrát v blízké Sloupnici a zdejší Myslivecké chatě. Jak bylo řečeno, bylo i uděláno. Byla zajištěna i doprava a vše mohlo vypuknout. Přípitky (ten tradiční, brandýský „Ať žije Slavia, matka naše rodná, slovanská!“ nemohl samozřejmě chybět), bylo zajištěno gastronomické i zábavní zázemí. A členové odbočky jsou, jak známo, tvorové soutěživí (připomeňme tradiční Pěti- či víceboj s „dvojčaty“ z nedaleké České Třebové, cyklovýlety, účast v různých bowlingových soutěžích, ale třeba i každoroční Slávistickou vycházku), tak využili možnost střelby na Loveckém kole; jak dokazuje zápis z tohoto setkání, byly výsledky rozdílné, ale užilo se přitom i dost legrace!
Brandýská odbočka nepatří určitě mezi největší (v současnosti má 31 členů), ani, jak ukazuje číslo symbolizující letošní výročí, mezi nejstarší. Ale může se pochlubit několika „nej“ – například až do minulého volebního období byli 4 starostové města vesměs členy Odboru přátel Slavie, v seznamu členů figurují i tři přátelé z pražského ústředí – Čapek, Dobiáš a Janáček! Brandejšťáci pořádají řadu akcí i pro „lid obecný“. Největší popularity dosáhl březnový mariášový turnaj, oblíbenou se stala i akce „Na kole kolem Brandýsa“. Po vydatné štědrovečerní večeři se zájemci následující den scházejí v místní školní tělocvičně, aby protáhli svá těla – je nutné připomenout i vynikající spolupráci s místní školou! A brandýské posvícení? Tam nesmějí chybět manželky a přítelkyně členů, aby si všichni nejen pochutnali na výborně připravené kačeně!
Těsně před oslavou výročí opustil odbočku po statečném, nerovném boji se zákeřnou chorobou v požehnaném věku 86 let Ing. Jan Vítek, a tak se jeho památka uctila minutou ticha. Vzpomínalo se i na další nezapomenutelné členy, kteří se zasloužili o slávu i věhlas odbočky – zejména na dlouholetého předsedu Josefa Vondrku, Staška Bartoše či doc. dr. Holubáře.
Připomeňme i fakt, že odbočka si jako první po roce 1990 vyřídila svoji právní subjektivitu a zřejmě jako první mezi odbočkami upravila svoje právní postavení podle nové legislativy, a tak se může třeba pochlubit, že tradiční členská schůze druhý pátek v měsíci, konaná v červeném salonku hotelu Jiřička, se nyní nazývá Měsíční schůze spolku!
Přátelé, Brandejšťáci! Patří Vám dík celé naší slávistické obce a přání hodně elánu a zdraví do stejně bohatých a plodných dalších let!
Dobi