Nejen slávistickou obec zarmoutila zpráva o úmrtí oscarového režiséra Miloše Formana ve věku 86 let.
Miloš Forman fandil Slavii od svých snad čtyř let a zůstal červenobílým barvám věrný až do posledních chvil, kdy skonal náhle po krátké nemoci v americkém Hattfordu.
Tento vyjímečný režisér se narodil 18. 2. 1932 v Čáslavi, ale své mládí prožil převážně u Máchova Jezera, kde jeho rodina provozovala hotel. Bohužel kvůli tomu, že jeho rodiče se angažovali za války v odboji, velmi rychle osiřel. Bylo mu tehdy 11 let.
Poté žil u příbuzných a v poděbradské internátní škole, kam s ním mj. chodili i Václav Havel, bratři Mašínové a další. Po válce se rozhodl se svým o dvanáct let straším bratrem obnovit hotel, ale záhy o něj přišli díky znárodnění v roce 1948.
Vystudoval scénáristiku na pražském FAMU, kde již během studií dělal pomocného režiséra a asistenta Alfrédu Radokovi. Až do roku 1968 natočil několik významných děl zejména spolu s dalším slávistou Miroslavem Ondříčkem.
„Když jsem pracoval v Československé televizi, tak za mnou jednou přišli, jestli bych neudělal rozhovor s Františkem Pláničkou. Já jsem byl nadšený, to víte že jo, odpověděl jsem jim. Tenkrát se vysílalo všechno živě a protože to bylo už za komunistů, tak všechno muselo být předem schválené, co se tam jako řekne. I takzvaný spontánní rozhovor musel být předem napsaný a poslaný na nějaký jejich úřad, kde to oštemplovali, že to tak může být, a my jsme se to museli naučit nazpaměť, já i Plánička. Připravil jsem si, že se objeví fotka Pláničky a já řeknu: František Plánička v dobách své největší slávy. Potom bude střih, záběr na Pláničku, jak sedí před kamerou a do toho budu pokračovat: A tady je František Plánička v našem studiu… A oni hned na mě, to tak ale nemůže být, ty musíš říct: František Plánička – zasloužilý mistr sportu a tyhlety věci. A já jsem říkal, že to snad ne… Rozsvítilo se červené světýlko, začalo vysílání a já jsem řekl: František Plánička, brankář Slavie a František Plánička v našem studiu. A potom následovaly tři nezávadné otázky a odpovědi. A mezitím už jsem viděl, jak v té kabince šílí z toho, že jsem neřekl toho zasloužilého mistra sportu. Jenže tenkrát to byla spíš urážka, protože každý komunista, který uměl kopnout do balonu, tak byl zasloužilý mistr sportu.“
Miloš Forman o setkání s Fr. Pláničkou (zdroj www.slavia.cz)
Za dob normalizace odešel legálně do USA a pokračoval ve své filmové tvorbě. Mohl tedy na svých filmech spolupracovat s českými filmaři. Díky tomu vznikl Oskarový snímek Amadeus ve spolupráci s oblíbeným kameramanem Miroslavem Ondříčkem.
Je právem považován za jednoho z nejvýznamnějších světových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak i kritiků po celém světě.
Miloš Forman zemřel v kruhu své rodiny po náhlé nemoci 13. 4. 2018 v USA.
Režie:
1963- Konkurs
1963 - Černý Petr
1965 - Lásky jedné plavovlásky
1967 - Hoří má panenko
1971 - odcházím
1975 - Přelet nad kukaččím hnízdem
1979 - Vlasy
1981 - Ragtime
1984 - Amadeus
1989 - Valmont
1996 - Lid versus Larry Flynt
1999 - Muž na Měsíci
2007 - Goyovy přízraky
2009 - Dobře placená procházka
Jako herec se objevil například ve filmech "Dedeček automobil" nebo jako garář Havel ve filmu "Rabín, kněz a krásná blondýna". V roce 2009 si zahrál čerta v pohádce "Peklo s princeznou".
Odbor přátel si tímto dovoluje vyjádřit upřímnou soustrast nejen jeho rodině a nejbližším. Jeho smrt zasáhla nás všechny.
„Člověk musí vždycky snít výš, než na co má.“
Miloš Forman
za pomoci zdrojů www.slavia.cz a www.wikipedia.org
Pingback: Miloš Forman světoznámý umělec, vynikající člověk, velká slávista – ODBOR PŘÁTEL