ZNÁM JÁ JEDEN KRÁSNÝ ZÁMEK NEDALEKO JIČÍNA…

Bylo by asi těžké zjistit, kolika lidem zazní tato krásná dojemná písnička v uších, když se přiblíží k jednomu z nejpůvabnějších koutů naší vlasti, právem nazývanému Český ráj a k jeho metropoli Jičínu s hlavním symbolem – Valdickou branou a  s  pověstí města pohádek, které proslavil pražský rodák, ale srdcem Jičíňák Václav Čtvrtek (vlastním jménem Cafourek) díky svému Rumcajsovi a Mance a lesu Řáholci. A vůbec přitom nevadí, že vše je v písni trochu jinak, kdy se zpívá o nešťastné lásce spojené s hradem Kumburkem, který spíše patří k Novopacku, a píseň se prý zrodila na Sobotecku, odkud pocházeli dva vynikající čeští básníci Václav Šolc a především Fráňa Šrámek!

V kraji se to vždy doslova hemžilo slávistickými odbočkami. Nová Paka s nepřekonatelnými třemi Memoriály Vlasty Kopeckého, Rovensko pod Troskami, Kopidlno a Pševes, Libáň, Turnov, Semily, přičemž řada z nich je aktivní dodnes. A Jičín se nikdy nedal zahanbit a prakticky se tu vystřídaly tři generace – ti starší pamatují partu kolem př. Bucka, po začátku tisíciletí to byli lidé spojení s MUDr. Šolcem a nyní je tu opět silná odbočka v čele s př. Nechanickým! A to tak, že byla letos vážným kandidátem na pořádání letního Setkání slávistů! Nakonec vítězné Klatovy však na pořádání Setkání už čekaly několik let, ale pokud Jičínským vydrží elán, budou jistě horkou jedničkou pro Setkání 2017!

Když př. Syrovátka při setkání čtenářů Slávistických novin a znovu pak při výročce v Příbrami oznámil, že se připravují při utkáních mimo Prahu besedy s fanoušky sdruženými v odbočce v místě zápasu nebo v jeho blízkosti, čekali jsme, jak se záměr vyvine. A v Jičíně – před zápasem v Mladé Boleslavi – jsme se dočkali naplnění hesla: řečeno – uděláno. Pravda, přímo v Mladé Boleslavi je sice také odbočka, ale ta spíše funguje už jen na papíře, zatímco z Jičína, který je od Mladé Boleslavi vzdálen pouze 35 km, je dnes opět silný a aktivní opěrný bod OP! Na našem webu se objevila pozvánka pro místní slávisty i slávisty z okolí, v níž stálo, že se v pátek před sobotním zápasem koná v mexické restauraci Casa De Piedra kousek od historického náměstí beseda s př. Syrovátkou a některým z hráčů. Nakonec natěšený a zaplněný sál, jehož osazenstvo doplnila i parta z 25 km vzdálených Rožďalovic, nebyl zklamán. Objevil se i p. Býček z útvaru komunikace a hráč Miljan Vukadinović, který si příjemným vystupováním a výbornou češtinou (stejně jako jeho bratr vloni při rožďalovických Slávistických čarodějnicích) získal všechny fanoušky!

Jičínským i jejich hostům patří velký dík za příjemný večer, což je i výzvou pro pořadatele předzápasových besed při dvou zbývajících výjezdech Slavie mimo Prahu. Příbramská odbočka se jistě svého úkolu zhostí na jedničku, před zápasem v Olomouci se nepochybně vytáhnou i přátelé z nedalekého Šternberka! Pro ilustraci atmosféry večera připojujeme i několik fotografií, které pořídili přátelé z Rožďalovic!

Dobi

OPJičín10 OPJičín11 OPJičín12 OPJičín13

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..