90 let od narození Ilji Prachaře

Vynikající herec, dabér, autor divadelních her a scénářů, velký slávista Ilja Prachař by se 30.dubna dožil svých devadesátin (* 30. dubna 1924 ve Zlíně-Malenovicích).

Svou hereckou kariéru zahájil ve Zlíně a v Ostravě, aby pak přes pražské Divadlo S.K.Neumanna zakotvil v roce 1959 na dlouhých 31 let v Divadle na Vinohradech. Sehrál řadu charakterních i méně sympatických rolí (sám tvrdil, že od svých 24 let hraje převážně dědky). Nejvíce je spojován s negativní postavou Trautenberka z Krkonošských pohádek. I když se po právu zlobil, že získal tuto přezdívku (perfektně se s poctivostí sobě vlastní vždy zhostil třeba rolí úředníků či policistů,  se zaujetím ztvárnil role třeba ve filmech či seriálech Všichni dobří rodáci, Král Šumavy, Světáci, F.L.Věk, 30 případů majora Zemana), byl i v Krkonošských pohádkách vynikající a nádherně se zhostil představitele zla jako protipólu dobra v postavě Krakonoše. Hercem je i syn David a vnoučata Jakub a Mariana.

Byl vlastně posledním předsedou samostatného Odboru přátel, kdy  tuto funkci převzal po Pavlu  Hanušovi, Martinu Růžkovi a Josefu Vinklářovi a byl, stejně jako všichni jeho předchůdci, po 7 let dobrým předsedou. V roce 1991 pak stál u sloučení občanských sdružení Odboru přátel Slavie a Fotbalového oddílu SK Slavia Praha. Společenské změny si vyžádaly, aby se síly co nejméně tříštily a toto bylo nejrozumnějším řešením. Vlastní fotbal pak se transformoval nejprve do s.r.o. a později a.s., občanské sdružení však fungovalo dále až k současným oslavám 50.výročí OP! A to, že mezi jeho největší osobnosti patřil i Ilja Prachař, není pochyb! Zemřel ve Vinohradské nemocnici 10. srpna 2005. Pohřben je v rodinném hrobě na hřbitově v Praze-Kunraticích

Dobi