BOHATÝ ZIMNÍ ŽIVOT NA NAŠICH ODBOČKÁCH

Ani v zimních měsících neutuchá bohatá činnost na našich odbočkác, i když je spíše ve znamení výroček či vlaných hromad, ale i plesů, zábav, posezení. Poodhrňme trochu závoj a podívejme se do našich odboček a jejich zimních aktivit!!

Nečín –zabíjačka, stolní tenis, Silvestr

Tradicí se pomalu stává nečínská slávistická zabijačka na hřišti místního Sokola. Vlastní „poprava“ čuníka byla nejen prošpikována ochutnávkou čerstvých jitrniček, jelítek, gulášku a ovárku, ale vloženy byly i sportovní soutěže – střelba do břevna, či „běh prasátek“, na závěr pak derby místních slávistů a sparťanů, které naši vyhráli 12:5. To už byla k dispozici fotka nebohého vepříka, kterého jakýsi vtipálek osignoval nápisem Repka, ale omluvou mu může snad být, že jen zareagoval na ne vždy férovou a často netrestanou hru hvězdy našeho rivala.. A i na Štěpána se sportovalo, při turnaji ve stolním tenise se objevilo heslo z Libuše – i zde zahanbeným mužům vládla žena – účastnice ze sousedních Obor. A plánované derby se sparťany? Změnilo se v exhibici – sparťané se vůbec nesešli!

Rožďalovice – do 10.roku své existence, vstříc 10.Setkání odboček!
Rožďalovičtí spojili svoji výročku s Mikulášskou zábavou – tentokráte přesně v předvečer svátku svatého dobrodince: Besda se pořádně protáhla, nechyběl Mgr. Zlámal, s nímž přijel i Rudi Skácel, ale i překvapení – jeden z vůdců Kotle, Strašák, alias Lukáš Vala. Opět mohli vyhodnotit hlavní svoje akce –Čarodějnice, jarní dětský maškarní bál následovaný karnevalem pro dospělé, externí turnaje (Černý Důl), posvícenská derby se sousedními Třineckými, tradiční fotbalovou exhibici v rámci červencové poutě, start na tradičním turnaji starých gard v istrijské Poreči (tam spolustartuje i XI.-FO-OP), vkastní zájezd do Lille spojený s návštěvou Paříže i zvelebování stále krásnější klubovničky kousek za radincí. ak!
Opět zdařilý turnaj přípravek v Rokycanech !
Na našich stránkách jsme podrobně informovali o zdařilém trunaji přípravek v Rokycanech, dodejme i zdařilý ples v blízkých Volduchách.

Kolín – to byla zdařilá Kuželka i únorová výročka s besedou!
Plný počet – tedy 24 smíšených párů, další četný nehrající doprovod se 12.prosince setkali na zdařilém bowlingovém turnaji smíšených dvojic v Kutné Hořea za účasti slávistů z 9 míst, převážně z odboček z Brandýsa/O, Veleně, východočeských dvojčat (vlastně trojčat, protože v Brandýse i Č.Třebové evidují členy i z okresního Ústí/Orlicí).

Druhou významnou akcí byla výročka 4.2, kde přivítali i Mgr.Zlámala s nezbytnými poháry, ale i Ivo Knoflíčka, který spolu s rovněž přítomným Pavlem Dvořákem působí u béčka, a i hráče A-mužstva, Bělorusa Trubilu, který příjemně překvapil svou výbornou češtinou. Kolínští zhodnotili i další akce .vedle bowlení – mistrovskou plavbu lodí Kolinea, cyklovýlet podél Labe, účast na akcích v Brandýse/O i ve Veleni, tenisový turnaj.!

Mezi výbornými akcemi nově i turnaj v Chomutově!

Dne 19.12. se v Chomutově uskutečnil turnaj v sálové kopané žáků narozených v roce 1998, která z našeho pohledu byla zajímavá i účastí našeho bývalého hráče Pavla Novotného, člena mistrovského celu Slavie 1995/96. MUDr.Šofr kolem sebe v městě unikátního Kamencového jezera dal dohromady partu obětavých slávistů a Slavie v severočeské bráně do Krušných hor má stále výraznější zvuk!

Brandýs nad Orlicí – osvědčená stálice
O tom, že Brandejšťáci patří mezi naše nejaktivnější odbočky, jste se jistě přesvědčili i Vy, milí čtenáři našeho webu. Dokazují  to i tradiční vysokou účastí na vždy perfektně připravené výroční valné hromadě, kde se účast pohybuje vždy mezi 85 a 95 procenty. Výjimkou nebyla ani VH 29.12.2009 pořádaná tradičně v renovovaném sále místního hotelu Jiřička, kdy tradici zachovala i výborně připravená společná večeře. Předseda Vondrka shrnul jak akce pro veřejnost (Cykloputování okolím Brandýsa, fotbalový Memoriál Staška Bartoše či bowlingovou Brandejskou kouli, tak i akce pro vlastní členy – zdařilou slávistickou Cykloexpedici (letos do Maďarska), účast na regionální bowlingové lize, tradiční posvícenské posezení s kachničkou či výlet na oslavu titulu do Orlických hor. A neméně důležité je nejen přátelství, ale i sportovní styky s blízkými odbočkami v Č.Třebové či v Kolíně, jakož i účast na všech akcích celostátního OP! A mezi intimnější akce patří i tradiční silvestrovská vycházka, kdy se spojí pěší pohyb po městečku s návštěvou dalších přátel v jejich usedlostech a malý přípitek před vstupem do nového roku! A nesmíme zapomenout na sportovní den na první vánoční svátek neboli Boží hod, kde mají možnost napravit svoje vánoční hříchy a občasné to přejedení se opět vyběhat. Dík tak patří i místní škole za umožňování sportování v tělocvičně, totéž platí i fotbalovém oddílu místního Spartaku! Pokračovala i korektní spolupráce s brandýským Spartaklubem, ale především podpora města ve všech aktivitách slávistů. I v roce 2009 měli slávisté na brandýské radnici výraznou podporu i díky tradičnímu bohatému zastoupení (poslední 4 starostové byli a jsou slávisté!!!)

Třetí západočeská hvězdička  – obnovená odbočka v Klatovech!
Seriál VH v roce 2010 zahájili přátelé z obnovené odbočky v Klatovech. Připravili velmi hezkou VH v sále hotelu Beránek v sobotu 30.1. za účasti 2 členů výboru OP Moulise a Dobiáše a Jana Čapka ze sekretariátu. Klatovští se – podobně jako Žilovští (s nimiž navázali upřímné přátelství) a zaměřují se i na slávisty z okolních městeček a obcí – zejména Strážova a Lubů a dalších obcí Klatovska. Zajistili si prostory pro vývěsní skříňky, zakládají vlastní web. Již vloni se zúčastnili turnaje Žilovských vna hřišti Slavie Úněšov, připravují vlastní akce odbočky, která brzy bude mít i právní subjektivitu jako např.Rožďalovice či Brandýs.

Mníšek pod Brdy – tradice i současnost!
Tradiční zimní sobotní patřila rokování přátel v Mníšku pod Brdy.. Tentokrát připadla na sobotu 6.února. Schůze se mohla pochlubit obhájeným pohárem za vítězství na turnaji v rámci Setkání, ale i dalšími akcemi – vděčně oceňovanými brigádami na hřišti místního fotbalového oddílu, tradiční derby Sparta – Slavia letos slávisté vyhráli rekordně 10:1, je zde další tradice –  turnaj v nohejbalu za účasti 12 družstev i turnaje ve stolním tenise! A především perla mníšecké plesové sezóny, populární 29.karneval následovaný karnevalem dětským (Sokolovna, 20. a 21.února)!. To je vždy i úkol a nejedna hodina volného času obětovaná na oltář mníšecké odbočky! Mníšečtí by rádi připravili 12.Setkání v roce 2012, kdy oslaví 30.výročí své odbočky, která dodnes vzpomíná na působení nezapomenutelného Míly Náhlíka!. Nelze pominout hosty – tradiční tandem Čapek – Dobiáš, k nimž se sympatickým vystoupením připojil i internacionál Pavel Novotný, který uspěl již i v Chomutově!

Veleň právem patří do slávistické rodiny

Je tomu rok, kdy jsme si představili novou odbočku, která se vloni 14.března na slavnostní schůzi ustavila. Veleň se tak stala Praze nejbližší odbočkou a tento primát si i nadále uchovává. Pro ty méně znalé českého zeměpisu si dovolujeme dodat, že se nejedná o Malou Veleň kousek za Děčínem, ale o Veleň u Prahy, kousek za Čakovicemi směrem na Kostelec nad Labem. A letošná vlaná hromada se uskutečnila v sobotu 13.února. Za rok existence dávali i Veleňští o sobě pořádně vědět! Mají hezky vedenou webovou stránku se vkusným znakem odbočky respektující i erb obce, jejich vlajka nikdy nechybí na zápasech nad severozápadním obloukem Synot Tip Arény v Edenu, zúčastnili se nejen Setkání v Zákupech (tam sice sportovně nepatřili ke špičce, ale zaujali svými kamarádstvím a kultivovaným vystupováním), ale i na četných dalších akcích, zejména pořádaných kolínskými slávisty. Aktivně přispěli i k průběhu veleňského Dětského dne a rozšiřovali svou členskou základnu i o členy z bližšího i vzdálenějšího okolí – Polerad, Milovic, ale i z Prahy. A nechali vyrobit i speciální šarži výborného mikulovského vína se znakem odbočky! Na veleňské výročce nechyběli Kolínští, z bohatého plánu práce, který spolu s obrázky z výročky uvádíme ve fotogaleriim,vyniká vedle poctivé účastni na společných slávistických akcích (Setkání, Bowlení…) i novinka – Slávistická pentle – soutěž kopání penalt!

Žilov – rok č.3
Málokdo by asi dnes uvěřil, že v prosinci 2009 tomu byly pouhé dva roky, co vznikla odbočka v Žilově, čilé obci s bohatou historií, ležící severozápadně od Plzně. Žilov se stal mimo jiné průkopníkem určité koncentrace slávistů z obcí blízkých i vzdálenějších.    Žilovští vedou i pestré webové stránky, kde prezentují svoje akce i plány. Vloni se konalo 5 schůzek odbočky, únorovou valnou hromadu i letní oslavu titulu spojenou s vysázením další mistrovské lipky i Slivoně přátelství, kterou měli tu čest zasadit věrní přátelé Žilovských – Příbramští. Úspěch měl I.ročník Memoriálu Petra Dünghübela v malé kopané v Úněšově, účast 2 týmů Žilova na Lize severu (soutěžení v malé kopané na severním Plzeňsku), společné zájezdy na důležité zápasy v Edenu, především však na utkání evropských soutěž. Po zápase s Mladou Boleslaví byly předány patronátní listy nad odbočkou dvěma (žel už bývalým) hráčům Slavie, kteří mají k západním Čechám blízký vztah, Dřížďalovi a Brabcovi. Žilovští nechyběli ani na Setkání v Zákupech, kam i na turnaj přivezli 2 týmy. Žilov vemi dobře reprezentuje i nový člen výboru OP Pavel Moulis. Výročku zpestřila i návštěva Mgr.Zlámala s pohárem z roku 1996, s nímž přijel i nováček v kádru A-týmu Mareše a populární organizátor kotle „Strašáka“ – Lukáš Vala.
V podobném duchu se nesou i plány Žilovských na letošní rok, kde nechybí ani společná návštěva členů odbočky při květnovém ligovém zápase v Plzni a dvě nvinky – únorový pochod Bělská 30 a turnaj ve squashi – Slávistické sKVAŠENÍ!

Příbram hezké ohlédnutí s krásnou besedou
Příbramští jsou stále jedinou slávistickou odbočkou v ligovém městě a rozhodně se za ně nikdo nemusí stydět. Věhlas mají jejich 3-4 zábavy ročně, věnované vždy některým jmeninám – tradici již mají Josefská, Václavská i Mikulášská, při nichž se tak trochu oživují hornické tradice, jimiž je Příbram proslulá. Výročka se konala v úterý 23.2. v restauraci U Švejka – tedy tam, kde se nyní konají i zábavy. Mile byli přivítání hosté z Prahy – Mgr Zlámal, oba mistrovské poháry a především zdárný rekonvalescent Jarda Černý, který hezky vyprávěl o svém fotbalovém životě i naději na blízkou budoucnost! A nesmíme zapomenout ani na milou členku marketinkového oddělení Michaelu Kančevovou! Naopak Příbramští se mohli pochlubit pečlivě vedenou kronikou, i dalšími akcemi – zájezdy na zápasy, opékáním selátka na oslavu titulu i stále oblíbenějším zájezdem do Hrušek na Hodonínsku za výborným vínkem, písničkami a veselými historkami!

Maikoland se chystá na jaro
Snad každý zahrádkář se už nemůže dočkat jary po dlouhé a na sníh bohaté zimě. A výjimkou ani není přítel Maik se svou populární slávistickou usedlostí v Libiši. Je rád, že se mohl opět setkat s vynikajícím internacionálem Jáno Lužou  (pro Červenobílé listy připravujeme zajímavý rozhovor, který poté uveřejníme i na těchto webových stránkách). Do Fotogalerie jsme tak přidali i pár fotografií z různých návštěv v Maikolandu a především neskenovaný článek z Mělnických novin. Je už sice pár let starý, ale pořád má platnost a jistě zaujme i návštěvníky našich stránek!
Dobi