Upraveno a doplněno: 30.7.2012
Mezi ojedinělé akce našich odboček určitě patří každoroční dovolená na kolech, kterou pravidelně na týden podstupují členové odbočky v Brandýse nad Orlicí.
Nechybí řádná cyklistická výbava, mapy, připravená trasa a zajištěné ubytování a zpravidla osmička statečných se tak vydá na týden potrápit svá těla v sedle oře zvaného bicykl a pokochat se krásami naší vlasti nebo jejího okolí. Zavítali totiž už třeba na podunajskou cyklostezku, za zajímavostmi vyjížděli například i z maďarského okolí města Tatabánya, přesněji z obce Tardos. Ale většinou se věnují krásám naší vlasti. Přede dvěma roky tak vyráželi z městečka Krásno po nejzápadnějším výběžku Čech, rádi vzpomínají i na České středohoří, malebné Litoměřicko, kam zařadili i krátkou návštěvu blízkého Maikolandu.
Letos si naplánovali na třetí, možná že až trochu deštivý červencový týden jižní Čechy, které asi nemusíme díky jejich historickým památkám, ale i malebné krajině nikomu představovat, Kola naložili v Brandýse na dvě auta a vyrazili směr Třeboň, která byla nejen jejich dočasným domovem, ale v níž zaznamenali určitě nejvíce zážitků – historické centrum, zámek i unikátní Schwarzenberskou hrobku. A co by to bylo za návštěvníky Třeboně, kdyby neochutnali některou z rybích specialit a nevyužili možnosti prohlídky pivovaru Regent! Zdejší rybník Svět byl také vedle Hejtmana, Rožmberka a Nového vdovce jedním z rybníků tak typickým pro tento kraj, které měli možnost poznat!
Zámek ve Stráži nad Nežárkou je spojen především se jménem slavně pěvkyně Emy Destinnové, historické centrum má vedle Třeboně i Jindřichův Hradec a samozřejmě se svým čtvercovým náměstím s nezbytnou kašnou Samson i České Budějovice! Místní patrioti uvádějí, že je mezi čtvercovými největší, rozlohou bez ploch podloubí však má navrch pro Brandejšťáky blízké Vysoké Mýto (dodejme, že největším náměstím u nás je pražské Karlovo, ale to je vlastně spíše park…). V jihočeské metropoli se zájmem využili možnost navštívit obnovenou populární restauraci Masné krámy. Na trase nesměla samozřejmě chybět ani Hluboká ani pohled na novou dominantu jižních Čech – elektrárnu Temelín. Vše rychle uběhlo a Brandejšťáci se těšili opět domů. Byly to vlastně dva zážitky, jak se říká, v jednom kuse.
Těsně před jejich odjezdem se totiž psal pátek 13., který byl spojen nejen s pravidelnou členskou schůzí, ale tentokrát i s besedou se vzácnými hosty z Prahy, kteří byli právem spojováni v poslední době zejména se slávistickou mládeží – Mgr. Hurychem a Danielem Šmejkalem! Je třeba připomenout, že dědeček Mgr. Hurycha je zakládajícím členem brandýské odbočky a patřil určitě k nejšťastnějším, že se po dlouhé době v Brandýse uskutečnila beseda a že měla i vynikající úroveň, plnou otázek a fundovaných odpovědí.
To jsme se již přehoupli do další akce, kdy přelom prázdnin patří už tradičnímu fotbalovému dorosteneckému turnaji, Memoriálu Staška Bartoše, který se koná jako upomínka na obětavého funkcionáře brandýského fotbalu a neméně aktivního člena odbočky. Na hřišti Klopoty u řeky Orlice se scházejí dorostenecká mužstva z okolí, která si to rozdávají systémem každého s každým. Přípravy probíhají po celý týden a uznání si zaslouží i celé zázemí, které jako obvykle zajišťují členové odbočky – osvědčený moderátor Pepa Diblík, personál restaurace U suché dásně, který připravuje pro účastníky chutné obědy, jakož i stejně bezvadně pracující týmy zajišťující občerstvení v pevném stavu (tým ve složení Kyselková, Nováková, Voženílková, Vondrková, kdy se všichni vždy těší mimo jiné na vynikající domácí bramboráky), stejně jako tým výčepníků (Baláž, Knapovský, Král a Voženílek)!
Dobi
[nggallery id=153]