Dříve, než vylíčíme pár dojmů z tradičně vydařené bowlingové akce pro více odboček (v sobotu 6. února 2016 si v Bowling-zone „zabowleli“ hráči ze šesti slávistických odboček – Brandýsa nad Orlicí, České Třebové, Havlíčkova Brodu, Kolína, Veleně a Žatecka a připočteme-li nehrající účastníky z Prahy a Pardubic, jednalo se zase o hezký víceodbočkový den pro 8 slávistických míst), musíme se opět poklonit kráse a bohatosti naší češtiny a jejím různým rčením, mezi nimiž nechybí ani ta místopisně zaměřená. Některá se přímo týkají události v daném místě (dopadli jak sedláci u Chlumce), jiné naopak vycházejí ze zvukové podoby. Pokud totiž někdo vysloví názor, že si nevěsta vzala pána z Nemanic, nemá to nic společného s příhraniční vesnicí kousek od Domažlic, ale konstatuje smutný fakt, že na tom asi novomanžel é ekonomicky nebudou nejlépe. A možná, že se o nich bude říkat, že jsou z Berouna, od nichž se asi vracení půjčeného hned tak někdo nedočká – berou, ale nevracejí! Naopak výrok „zač je v Pardubicích perník“ má hluboké kořeny v historii. Pardubice, jedno ze dvou největších východočeských měst, které prosluly mimo jiné svou chemií, malebným centrem i třeba městským znakem, jemuž vévodí přední polovina koně a jež proslavil i perník. Ocitujme z encyklopedií:
Pardubický perník je sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Současný recept je tajen. Výroba perníku v Pardubicích začala již v 15. století. A ten výrok o Pardubicích? Prof. Petr Vorel dokazuje, že právě v polovině 40. let 16. století bylo v Pardubicích draho – ubytování i jídlo. A z té doby zřejmě by mohlo pocházet rčení „já ti povím, zač je v Pardubicích perník“ – já ti ukážu jak je to tam drahé.
Takže už nemusíme dále hledat důvody, proč se pro další bowlingovou akci odboček, jejíž 5. ročník se opět konal v Pardubicích, vžil název O perníkový Eden! Každý účastník totiž dostal jako suvenýr malý kulatý perníček ve slávistických barvách! Zatímco za kolínským bowlením v Kutné Hoře hledejme především MUDr. Míšu Janáčka a jeho nejbližší přátele, pardubickou akci řídil Jarda Dostál z blízké Chrudimi, i když př. Janáček byl také zde významným pomocníkem! Pardubická Bowling zone má řadu předností, svou prostorností, gastronomickým zázemím, ale především tím, že se nachází pár kroků od hlavního pardubického nádraží, tudíž je dopravně více než dobře přístupná.
U bowlingových akcí tohoto typu jsme si už zvykli, že pokud se zúčastní někdo z východočeských slávistických dvojčat Brandýs nad Orlicí – Česká Třebová, je s pravděpodobností blížící se jistotě zřejmé, že vítěz bude z Podorlicka. A pokud je mezi startujícími i Petr Tomášek, který v bowlingu seniorů proslavil nejen „městečko maličký“ i ve světě, je těžké tipovat za vítěze někoho jiného! Bylo tomu tak i letos, navíc jeho manželka Dana obsadila krásné páté místo z 24 účastníků! Letošek nebyl výjimkou, za Petrem Tomáškem se umístil Třebovák Jarda Dočkal a bronz si vybojoval Franta Ludvík z Ústí nad Orlicí, který je členem odbočky v Brandýse nad Orlicí a je dosud držitelem putovní Slávistické kuželky z prosince!
Při pohledu na výsledkovou listinu, kterou najdete na kolínském webu http://opskolin.webnode.cz/ zaujmou i výsledky dvou dětských účastníků – Tomčišina jr. a Janáčka jr., kteří statečně bojovali s pro ně velkými koulemi a při vyhlášení vítězů byli také právem odměněni! A ještě připomeňme, že těsně „pod bednou“ při své premiérové účasti skončil Jakub Rázek z odbočky Žatecko! Žateckým nikdo jejich primát nejvzdálenějších účastníků nevezme a výborně tak reprezentovali město piva a chmele, jakož snad i připomínku Maxmiliána Hošťálka, žateckého primátora a jednoho z popravených českých pánů v roce 1621, aby pak se ze Žatce rychle stal Saaz. Věříme, že se i v krásném městě nad Ohří jednou sejdeme, zvláště když se obrozuje také odbočka v sousedních Lounech!
Takže, přátelé, každé takové setkání posiluje sounáležitost slávistů a upevňují se stará a vznikají přátelství nová. A to není málo! Díky vám všem!
Dobi