Sesterská Vojvodina Novi Sad oslaví 6. března 100.narozeniny!

FK Vojvodina Novi Sad je reprezentantem druhého největšího srbského města, centra oblasti Vojvodina, která má pohnutější historii než jiné oblasti bývalé Jugoslávie. Vojvodina, jejíž název hledejme ve kmenu vojvodství, byla mimo jiné i předmětem tzv. Karlovického míru v roce 1699 (uzavřeného ve Sremské Karlovici), jímž osmanská říše opouští podstatnou část tohoto dílu Evropy a většina území připadá habsburské monarchii.

Tak se i Vojvodina, úrodný kraj kolem středního toku Dunaje, stává i cílem kolonizace a vzniku určité multinárodní komunity  . Ve Vojvodině tak nacházíme nejen stopy Srbů a Maďarů, ale i Němců, Čechů, Slováků, Chorvatů, Poláků, Rusínů a dalších národností zejména původem ze středoevropské monarchie. I díky tomu má historicky Vojvodina blíže k osudům slovanských národů habsburské říše než vlastní Srbsko. Vždyť i dnešní západní předměstí Bělehradu, Zemun, bylo po dlouhá léta jihovýchodní výspou celého Rakouska-Uherska!

Starší generace jistě potvrdí a mladší snad pochopí moje slova o tom, že Češi a Slováci měli k jižním Slovanům vždy ten nejvřelejší vztah, a to i v rámci slovanské vzájemnosti. Nacházeli zde vždy nejvíce slovanských přátel, mnohem více než směrem severním či východním! Vždyť to byli Čechoslováci, kteří jako první objevili turistické kouzlo Jadranu, slovinský architekt Josip Plečnik se výrazně zasloužil o úpravy pražského Hradu za pana prezidenta Masaryka a třeba české a slovenské vesnice kolem Daruvaru či ve Vojvodině byly vždy významným pojítkem s domovinou mezi Šumavou a Tatrami!

Zde hledejme i historické kořeny vzniku klubu Vojvodina Novi Sad. Historie FK Vojvodina začíná 6.března roku 1914, . Svět se připravoval na válku, ale romanticky naladění studenti Srbského pravoslavného gymnázia, kteří se honili za fotbalovým míčem, se rozhodli založit fotbalový klub. Válka však byla válkou se všemi svými hrůzami a až rok po jejím konci se „Vojvodinari“ začali zase scházet v místní kavárně a pokračovali v činnosti. A s ohledem na to, že většina hráčů prvního mužstva studovala v hlavním městě Československa, stala se pražská Slavia skutečným patronem klubu, který jako vděk převzal její sešívané červenobílé dresy, kde pouze hvězda byla později změněna z červené na modrou,, aby se tak zdůraznily všechny tři slovanské a především srbské barvy! Dodejme, že na znacích stojí hvězda na 2 cípech, opačně než slávistická! A v dodávce dresů hledejme i úlohu několikrát i u nás zmiňovaných studentů Zorka a Milovce…

 

            FK Vojvodina (srbskou cyrilicí Фудбалски клуб Војводина Нови Сад) je fotbalový klub, který sídlí ve městě Novi Sad a hraje nejvyšší srbskou soutěž. Klubové barvy jsou červená a bílá, přezdívky má Lale (tulipány) nebo Stara Dama. Hraje na Karađorđově stadiónu pro 15 754 diváků, fanklub Vojvodiny se jmenuje Firma. Mezi její největší úspěchy patří účast ve čtvrtfinále PMEZ 1966/1967, kde těsně vypadla s pozdějším vítězem Celtic FC. Rok nato se probojovala do čtvrtfinále Veletržního poháru 1967/68. V roce 1977 vyhrála Středoevropský pohár a rok nato si zahrála finále poháru Intertoto..

Slavia se v evropských soutěžích utkala s Vojvodinou Novi Sad v roce 1999. Nikoliv však ve městě, jemuž vévodí pevnost Petrovaradin nad Dunajem. V té době vrcholila kosovská krize, jejíž součástí bylo i tzv. humanitární bombardování Jugoslávie a těsně před zápasem Slavie byl zničen poslední ze tří mostů přes Dunaj v Novém Sadu. Kde se bude hrát, se ještě nevědělo pár hodin před zápasem. Dlouho se mluvilo o maďarském Segedínu (Szegedu), aby pak UEFA přesunula dějiště do makedonské metropole Skopje. Tam ale byly problémy s letištěm (bylo k dispozici vojskům NATO a jeden čas hrozilo přistání ve170 kmvzdáleném Ohridu a přesun okreskami do Skopje) i s ubytováním. Slavia nakonec získala ubytování ve Velesu a na tréninky i zápas dojížděla po dálnici, kdy se při cestě tam i zpět vyhýbala předlouhým kolonám NATO…Zápas ve Skopje skončil nakonec 0:0 a v odvetě pak Slavia vydřela horko těžko postup po výhře 3:2 (dodejme jen, že Slavii pak posílil původem černohorský stoper Darko Šuškavčević a že v roce 2013 se Vojvodina, jinak dvojnásobný mistr Jugoslávie-1966 a1989, opětně probojovala z ligy do soutěží Evropské ligy a po vyřazení maltských Hibernians v 1.předkole, poté budapešťského Honvédu a tureckého Bursasporu jí v posledním předkole byl přilosován nám více než dobře známý Šeriff Tiraspol, přes který už po výsledcích 1:1 a 1:2 nepřešla!…). Po podzimní části ročníku 2013/14 je Vojvodina v tabulce pátá, pouhé tři body za pozicí znamenající postup „do Evropy“!

K nadcházejícímu jubileu tak všichni upřímně naší podunajské velké a tradiční sestře popřejme mnoho úspěchů a „mnoga leta“.

Dobi

[nggallery id=188]