SPORY KE SLAVII PATŘÍ UŽ OD JEJÍHO VZNIKU, ŘÍKÁ PŘÍZNIVEC SEŠÍVANÝCH

Přinášíme přepis článku Českého rozhlasu: Spory ke Slavii patří už od jejího vzniku, říká příznivec sešívaných

Spory ke Slavii patří už od jejího vzniku, říká příznivec sešívaných

Fotbalová Slavia má za sebou rozkol ve vedení klubu, který vyvrcholil rezignací šéfa představenstva Jiřího Šimáněho. Fanoušci i experti mohou stále ještě čerstvou událost vnímat různě, ale třeba z historického pohledu nejde o nic nového. Sešívaní jsou konflikty a názorovými střety v managementu pověstní a různými třenicemi trpí prakticky od svého vzniku.

Když fanoušci Slavie na sociálních sítích a různých diskuzních fórech komentují výsledek sporu dvou čelných manažerů Jiřího Šimáněho a Jaroslava Tvrdíka, který zastupuje čínské majitele, dost často si neodpustí povzdech: „Proč nemůže být ve Slavii chvíli klid?“

Už původní Slavie byla plná sporů. Tam se prostě všichni hádali, říká fotbalový nadšenec z Odboru přátel Slavie Miroslav Pomikal.

Narážejí tím na různé postavy i příběhy, ke kterým by se místo tradiční hvězdy ve znaku hodil spíše křížek. A že už jich v historii klubu bylo, vždyť Slavii rozkládají prakticky od chvíle, kdy před více než sto dvaceti lety vznikla.

„Podle toho, co jsme si teď četli ve starých materiálech, tak už původní řečnická a cyklistická Slavia byla plná sporů. Tam se prostě všichni hádali. Zřejmě to souvisí s tím, že tam byla obrovská nenávist z doby té, kdy ze Slavie odešli cyklisté, které převálcoval ten fotbalový odbor,“ vypráví fotbalový nadšenec z Odboru přátel Slavie Miroslav Pomikal, který po historických událostech pátral v dobovém tisku.

Ostatně i nedávno vzpomínanou velkou rivalitu Slavie a Sparty kdysi vyšponovalo pnutí uvnitř sešívaného tábora.

„Sparta najednou cítila, že má dobré mužstvo. V roce 1903 se slávisté pohádali do krve a jejich tři největší hvězdy Baumruck, Košek a Krummer přestoupili do Sparty,“ říká Miroslav Pomikal.

Už dávno neplatí, že spory ve slávistickém vedení končívají odchodem klíčových fotbalistů k rivalovi, ale že tradiční klub oslabují, je z mnoha dalších příkladů „sešívané historie“ zřejmé.

A o co může přijít tentokrát, po odchodu Jiřího Šimáněho z pozice šéfa představenstva, naznačují jenom pár dní stará slova manažera akademie Jiřího Plíška, který si právě přítomnost dnes už bývalého předsedy ve vedení fotbalové Slavie pochvaloval.

„Je tím, kdo má systematičnost a koncepci. Uvědomuje si spoustu detailů a hlavně je to člověk, který mluví s vizemi,“ prohlásil před několika dny Jiří Plíšek.

One thought on “SPORY KE SLAVII PATŘÍ UŽ OD JEJÍHO VZNIKU, ŘÍKÁ PŘÍZNIVEC SEŠÍVANÝCH

  1. Michal Dobiáš

    Napadá mě jedno historické přirovnání – k vládci Velkomoravské říše Svatoplukovi a jeho prutech, když umíral a předával vládu svým 3 synům… Symbolizoval tak nutnost jednoty. Ti se ale rozhádali a byl to začátek smutného konce tohoto slavného a mocného útvaru!
    Poučí se někdy český národ, který navíc veškeré špinavé prádlo je schopen prát přes média…?
    Jak se z toho poučit? Ne vše lze HNED zveřejnit, tím spíše nelze prát špinavé prádlo na veřejnosti. Běžný čtenář neví nic nebo málo a podle mne šlo případné vnitřní spory řešit jen uvnitř a třeba i vycouvat. Ale v tichosti třeba i v klidu rezignovat s odkazem na zatížení apod. Prostě málokde platí známé německé „schöne Lüge“ (krásná lež) více, než v takovýchto případech. Takto jsme zase „pro srandu králíkům“ a jen se množí spekulace, ale i pomluvy… Aaach jo!

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..